Výsledkem jsou plné obchody oblečení, které budou mít příští rok, podle logiky módního byznysu, už jen zlomkovou cenu. Podle německého serveru Deutsche Welle je v obchodech a skladech ve Spolkové republice Německo půl miliardy přebytečných kusů oděvů a další půl miliardy bot. V rámci celé EU pak podle odhadů jde o mnohamiliardové počty.

Přitom nejméně až do konce měsíce trvá v Německu covidová uzávěra ekonomiky, a to přesto, že v porovnání s Českem je tamní situace mnohem lepší.

Německé svazy obchodníků společně s charitativními organizacemi vyjednávají se spolkovou vládou, aby umožnila oblečení darovat, místo toho, aby se jako dříve ničilo.

Dnes totiž obchodníci, kteří textil a boty věnují, musejí z tohoto zboží platit DPH, takže je pro ně finančně výhodnější zboží zničit. Iniciativu „Raději darovat než zničit“ podpořila opoziční frakce Zelených.

„Vyzýváme federální vládu, aby vytvořila právně bezpečnou a funkční možnost pro věcné dary neziskovým organizacím,“ žádá na vládě Angely Merkelové místopředsedkyně Bundestagu za Zelené Katrin Göring-Eckardt.

Obnošená móda

Oděvní byznys v EU byl z „neekologického“ chování kritizován už před koronakrizí. Mezi mládeží v západní Evropě je stále populárnější trend „oblečení z druhé ruky“. Charitativní organizace Oxfam, která má bazary v mnoha zemích světa, uvádí, že část mladých Evropanů kupuje výlučně obnošené oblečení.