VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Moje Šumpersko

dnes 08:09

Stavba nového nádraží v Mohelnici se trochu opožďuje. Podívejte se

/FOTOGALERIE/ Nové autobusové nádraží v Mohelnici mělo už za tři týdny začít sloužit cestujícím. V tu dobu se však na něm ještě budou pohybovat stavební stroje. Největší investiční akce ve městě se o několik týdnů protáhne.

včera 10:44

Místo úcty vytahovali špínu, vzpomíná matka padlého z Afghánistánu

Při nejtragičtějším útoku v dějinách české armády, který se stal v červenci 2014 v Afghánistánu, zahynuli čtyři čeští vojáci.

11.8.2018

I Jesenicko mělo své kroje. Jeden teď vystavují, v Německu se nosí

Průvod krojovaných mužů a žen prochází městem. Obrázek, který si lidé spojí s Hanou či Slováckem, býval před desítkami let k vidění i na Jesenicku. Také zdejší obyvatelé měli své kroje.

10.8.2018

VIDEO: Žabotlamy se loučí. Ten šumperský proto vyrazil do Prahy

Výjimečná podívaná se naskytla v pátek 10. srpna před druhou hodinou odpolední cestujícím na šumperském nádraží. U jednoho z nástupišť si mohli prohlédnout elektrickou jednotku zvanou žabotlam. Mířila do Prahy na společné loučení s vlakem stejného typu. Ten v pátek úplně naposledy vozil cestující v pravidelném provozu.

8.8.2018

AKTUÁLNĚ: Hasiči v regionu zasahují kvůli silným bouřkám. Takto to místy vypadá

Jednotky Hasičského záchranného sboru Olomouckého kraje mají v tuto dobu plné ruce s bouřkami a jejich následky.

8.8.2018

V nemocnici vznikne unikátní pracoviště. Jaké? Co nabídne? Podívejte se

Více než devadesát lůžek pro pacienty, kteří potřebují dlouhodobou intenzivní ošetřovatelskou péči (DIOP), vznikne v šumperské nemocnici. Nacházet se budou v pavilonu bývalé chirurgie, jehož přestavba začala. Nové středisko bude unikátní na celé Moravě.

7.8.2018

Miss OK šla do plavek a pod sprchu. Krásnou Nelly jsme fotili na koupališti

FOTOGALERIE / ROZHOVOR / Šestnáctiletá Nelly Urbánková z olomouckého Gymnázia Čajkovského se jako vítězka středoškolské soutěže krásy Miss OK nechala nafotit pro Deník na koupacím biotopu v Litovli. 

7.8.2018

Akce kulový blesk. Šumperská knihovna se stěhuje do nového

FOTOGALERIE / Velké stěhování zažívá v pondělí 6. a úterý 7. srpna šumperská knihovna.

7.8.2018

Papouščí uprchlík zmizel po srazu na přehradě. Neviděli jste ho?

Nepříjemnou dohru má pro Dagmar Münsterovou z Ostravy sobotní sraz chovatelů volně létajících papoušků, který se konal o uplynulém víkendu na přehradě Krásné u Nového Malína.

7.8.2018

Technopárty v Jeseníku ukončila až policie

Velmi neklidnou noc zažili o uplynulém víkendu obyvatelé Jeseníku, zejména ti na sídlišti Pod Chlumem.

6.8.2018

Opravené centrum Zábřehu mohou opět rozkopat bagry

Nedávno zrekonstruovanou Žižkovu ulice u kostela v Zábřehu by mohly znovu rozkopat bagry.

6.8.2018

Radnice získává novou střechu i podkroví. Podívejte se

Ve staveniště se změnilo podkroví radnice v Šumperku. Stavbaři mění jeho podobu v rámci rekonstrukce střechy a fasády budovy. Akce v celkové hodnotě 43 milionů korun by měla být hotová v listopadu.

6.8.2018

Výpadek elektřiny zasáhl část regionu, prý šlo o běžnou poruchu

Velký výpadek elektřiny postihl v sobotu 4. srpna velkou část Olomouckého kraje. Dodávky nefungovaly v celé jeho severní polovině. Důvodem byla porucha na jedné z rozvoden.

5.8.2018

Na Krásném se setkali volně létající papoušci. Bylo na co se dívat

Desítky pestrobarevných opeřenců obdivovali v sobotu 4. srpna lidé u vodní nádrže Krásné u Nového Malína. Konal se zde Papouščí den.

3.8.2018

Jeseník sečetl prameny, chce jim vrátit původní krásu

Téměř dvě stovky pomníčků, památných skal, vyhlídek a především pramenů se nachází v Jeseníku a okolí. Koncentrace takových památek na tak malém území je unikátní v celosvětovém měřítku. Místní samospráva si nechala pořídit soupis těch, které se nacházejí na jejích pozemcích. Postupně je hodlá opravit.

2.8.2018

Víkend bude žhavý, tropy nepoleví ani po něm

FOTOGALERIE / Až k pětatřiceti stupňům se o víkendu vyšplhají teploty v Olomouckém kraji, meteorologové vydali kvůli horku varování před vznikem požárů v přírodě i v obytných zónách.

2.8.2018

Soutěže na autobusovou dopravu neplatí, rozhodl úřad

Který autobusový dopravce bude v následujících deseti letech vozit cestující do práce, škol či za lékaři na Jesenicku a Prostějovsku?

2.8.2018

V Prostějově léčí pacientku se žlutou zimnicí, nemoc si dovezla z Brazílie

Vzácná nemoc se objevila v prostějovské nemocnici. Ta přijala pacientku se žlutou zimnicí – vzácným exotickým onemocněním, jehož výskyt v Česku zatím v literatuře není vůbec popsán.

2.8.2018

Osobnosti regionů: Církevní restituce dodatečně nedaňte. Je to jen populismus

/INFOGRAFIKA/ Zatímco většina Čechů zdanění finančních náhrad v rámci církevních restitucí podporuje, dvě třetiny osobností českých, moravských a slezských krajů oslovených v anketě Deníku to odmítají.

31.7.2018

Cirkusy dostaly v Zábřehu stopku, lidé si to chválí

K neobvyklému kroku sáhli radní v Zábřehu. Rozhodli, že město už svá veřejná prostranství neposkytne cirkusům k pořádání jejich představení. Místní lidé krok vesměs vítají.

31.7.2018

Opravy soudu v Javorníku prodraží dřevomorka

V Javorníku ubyde jedna z budov, která hyzdí centrum města. Začala dlouho připravovaná rekonstrukce objektu bývalého soudu. Oproti původním předpokladům se však výrazně prodraží.

30.7.2018

Čekají nás volby. Kdo chce ovládnout radnice?

Obyvatele Šumperska a Jesenicka čekají první říjnový víkend komunální volby. Lidé rozhodnou o tom, kdo pro nadcházející čtyři roky zasedne v zastupitelstvech 102 obcí a měst regionu. V úterý 31. července v 16 hodin uplyne lhůta, kdy mohou volební uskupení podat na registrační úřady kandidátní listiny.

30.7.2018

Zlaté Hory žily městskými slavnostmi, zazpívala i Dara Rolins

FOTOGALERIE / Městskými slavnostmi žily v pátek 27. července večer a po celou sobotu Zlaté Hory. Na náměstí Svobody se konaly Zlaté Dny.

30.7.2018

Voda do lahve v restauraci zdarma! Olomoucký projekt se šíří po celém Česku

Už půl roku si můžete díky projektu Dolej si ve vybraných podnicích nechat dolít kohoutkovou vodu zdarma. V Olomouci tento projekt rozjela univerzitní studentská organizace Udržitelný Palacký.

28.7.2018

Sehnat lékaře do pohraničí? Jako vyhrát v loterii

Jako vyhrát v loterii. Takový pocit mohou mít obyvatelé vesnic či menších měst, když u nich začne působit lékař. Získat doktora do odlehlých lokalit trvá dlouho a stojí to velké úsilí. V Javorníku se to podařilo, ve Zlatých Horách odborníka stále hledají.

27.7.2018

Tropy jsou tady, ale přibalte si radši i pláštěnku

V sobotu se na území Olomouckého kraje dočkáme jasného až polojasného počasí, během dne se nám objeví nějaká ta oblačnost a místy může zapršet.

27.7.2018

Přípravy na otevření šumperské knihovny vrcholí. Takto teď vypadá uvnitř

/FOTOGALERIE/ Knihovna v budově bývalé Masarykovy školy v Šumperku získává konečnou podobu. Začátkem srpna se uskuteční náročné stěhování šedesáti tisíc svazků z původního do nového objektu. První čtenáře nové prostory přivítají na začátku září.

27.7.2018

Čeká nás zatmění Měsíce, nejdelší v tomto století

V pátek večer nás čeká nebeské divadlo, ve kterém budou mít hlavní roli Měsíc, Mars, Saturn a Jupiter. K vidění bude úplné zatmění Měsíce, nejdelší v tomto století, které bude trvat takřka dvě hodiny.

26.7.2018

Helena Vondráčková chce sta tisíce za koncert, který zrušila

Spor mezi agenturou Heleny Vondráčkové a starostou Dolních Studének Radimem Sršněm nabral obrátky. Nyní se poprvé ke zrušenému koncertu na červnovém festivalu Hudba bez hranic vyjádřila sama Vondráčková.

26.7.2018

Frekventovaná ulice dostane nový povrch i chodník

Novou podobu dostane horní Dukelská ulice v Jeseníku. Město podepsalo smlouvu s firmou, která vyhrála výběrové řízení. Nejnižší cenu v něm nabídly místní technické služby, a to bezmála 5 milionů korun bez DPH.

26.7.2018

Unikátní historický mlýn v Mikulovicích bude znovu mlít mouku

Ta stavba na první pohled připomíná starou tovární budovu. Velké dřevěné kolo z druhé strany objektu však napoví, že se jedná o mlýn. Po desetiletích chátrání a devastace vstává z iniciativy současných majitelů popela. Pracuje na tom restaurátor David Veverka.

26.7.2018

Realitní makléř Michal Zapletal: kouzlil jsem pro celebrity i učitelky

/ROZHOVOR/ Domy, prohlídky, schůzky, telefonáty. To je denní chleba realitního makléře z Přerova Michala Zapletala. Práce však není jediné, co ho baví. Michal Zapletal má ještě netradiční koníček. Mikromagii.

26.7.2018

Chcete si pořídit chatu či chalupu? Milion korun ve většině Česka nebude stačit

/INFOGRAFIKA/ K pořízení rekreační nemovitosti letos postačí Čechům zhruba stejně peněz jako loni. Pořídí si za ně ale menší stavení na menším pozemku.

25.7.2018

Větrné elektrárny od Dlouhých Strání mají zmizet

Z Medvědí hory v Jeseníkách by měla zmizet trojice větrných elektráren. Končí jim dočasné povolení. Zda se tak opravdu stane, však není jisté.

24.7.2018

Náročná operace! Z vypuštěných Dlouhých strání vyprošťují havarovaný jeřáb

/VIDEO, FOTOGALERIE/ Na dolní nádrž elektrárny Dlouhé Stráně v Jeseníkách je v těchto dnech unikátní pohled. Poprvé ve své historii je zcela vypuštěná. Důvodem je čištění naplavenin, zpevňování jednoho ze svahů a také vyproštění jeřábu, který byl po havárii loni na podzim shozen na dno přehrady.

24.7.2018

O ubytovnu Sport je další zájemce

Problematickou ubytovnu Sport u zimního stadionu v Šumperku může získat nový vlastník. Objekt má rekonstruovat a dále provozovat zejména pro sportovce. Za ubytovnu by zaplatil patnáct milionů korun. Ty poslouží k vybudování nového zázemí zimního stadionu.

23.7.2018

VIDEO: Kvůli kalamitě mizí stromy i se značkami. Turisté bloudí

Kůrovcová kalamita způsobuje problémy i turistům. Pod rukama dřevorubců a rameny harvestorů totiž mizí smrky s turistickými značkami na desítkách kilometrů tras.

22.7.2018

V Novém Malíně si připomněli tragédii českých krajanů

Pietní akt u se příležitosti 75. výročí od vypálení Českého Malína na Volyni se odehrál v sobotu 21. července v Novém Malíně. Toto tradiční setkání bylo věnováno vzpomínce na válečná masakr bezmála čtyř stovek volyňských Čechů nacisty v roce 1943.

21.7.2018

Osmnáct tisíc lidí ze Zábřehu získá zdroj vody. Už jej vrtají

Dvousetmetrový vrt hloubí těžká souprava na polích mezi Zábřehem a Lesnicí. Sloužit má jako vodní zdroj pro osmnáct tisíc obyvatel Zábřehu a okolních vesnic. Zdejší původní a mělčí zdroje totiž znečistili svou činností zemědělci.

20.7.2018

Výheň nebo déšť. Cestujícím na autobusáku chybí přístřešky

Cestujícím na šumperském autobusovém nádraží chybí přístřešky. Na jaře je nechal odstranit jejich majitel. Jejich patky byly totiž zrezivělé a masivní konstrukce hrozily pádem. Jenže nyní jsou lidé na největším autobusovém uzlu v regionu vydáni na nemilost počasí.

19.7.2018

VIDEO: Ze silnice na Sedle si motorkáři udělali závodní dráhu

V závodní dráhu se změnila nedávno rekonstruovaná silnice z Koutů nad Desnou na Červenohorské sedlo v Jeseníkách.

19.7.2018

Jak opravili sídliště v Jeseníku. Podívejte se

Druhá etapa rekonstrukce sídliště 9. května v Jeseníku se chýlí ke konci. Na území mezi ulicemi Dukelská, Vaškova, Boženy Němcové a základní školou stavbaři rekonstruovali silnice a chodníky, vyměnili veřejné osvětlení, lavičky, odpadkové koše či obnovili zeleň. Práce vyšly na deset milionů korun.

18.7.2018

V Zábřehu má zastavovat Pendolino, čtrnáct dní v roce

V Zábřehu by mohl zastavovat první český rychlovlak Pendolino. A to i jindy, než při nehodách a poruchách.

18.7.2018

Samosprávy musí za zakázky připlatit. Pokud vůbec najdou zhotovitele

Samosprávy v regionu mívají problém sehnat firmy na stavební zakázky. Pryč je doba, kdy v obecních kasách zůstávaly po výběrových řízeních ušetřené miliony korun.

18.7.2018

Děti krajanů z Ukrajiny získávají na Šumperku zdraví i vzdělání

Pět desítek dětí z Ukrajiny si užívá ozdravný pobyt ve Václavově u Oskavy. Jedná se o děti českých krajanů, které pochází z oblastí zasažených radioaktivitou po havárii jaderné elektrárny Černobyl.

17.7.2018

Bývalé ZKL má nového majitele, výrobu rozjede v září

Do závodu bývalého ZKL v Hanušovicích se po více než dvou letech vrátí výroba. Areál získala šumperská akciová společnost FORTEX-AGS, která zde hodlá od září převést část své strojírenské produkce.

17.7.2018

Dolní Morava má služebnu policie. Pomůže klidu i dopravě v turistickém resortu

Bývala klubovnou hasičů, nyní slouží policistům. O čem je řeč? O nové služebně Policie ČR, která je od 2. července otevřená v Dolní Moravě. Ta se tak stala zřejmě jedinou obcí v kraji, která má svou policejní služebnu.

16.7.2018

Na trati do Jeseníku jezdí místo vlaků bagry

Na horské trati mezi Hanušovicemi a Jeseníkem jezdí místo vlaků bagry. Panuje zde letní výluka, za poslední čtyři roky už třetí v pořadí. Právě v letních měsících železnici vždy využívaly tisíce turistů. Řadě z nich po letech komplikací dochází trpělivost.

15.7.2018

Loučná žila zábavou

Jarmark rukodělných výrobků, ale také obří skluzavka nebo koncert kapely No Name čekal v sobotu 14. července na všechny, kteří si našli cestu k zámku v Loučné nad Desnou. Konaly se zde Letní dny Loučné.

15.7.2018

Bioslavnosti zaujaly tisíce lidí

Několik tisíc lidí zamířilo v sobotu 14. července do Starého Města. A to na Bioslavnosti, jejichž třináctý ročník se konal v areálu místní firmy Pro-bio.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT