VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Moje Šumpersko

dnes 13:55

Hudba bez hranic měla úspěch, i bez Vondráčkové

Velkou návštěvnost měl festival Hudba bez hranic, který se o víkendu odehrával v Dolních Studénkách a Šumperku.

22.6.2018

Mohelnicko slavilo v prvorepublikovém duchu

Lidé z celého Mohelnicka se sešli v sobotu 16. června v Paloníně. Konal se zde den mikroregionu. Letošní ročník akce se nesl v duchu oslav stého výročí vzniku republiky.

21.6.2018

Z Řecka před 70 lety uprchl na Jesenicko. Přečtěte si jeho příběh

Hrozí vám nebezpečí, odejděte z domova. Na rozhodnutí máte pár hodin. V takové situaci se ocitl tehdy čtrnáctiletý Ilias Cumaropulos. Patří mezi Řeky, kteří jako uprchlíci z Řecka přišli do tehdejšího Československa. Od příchodu Řeků na Šumpersko a Jesenicko letos uplyne sedmdesát let.

21.6.2018

Boženka dostane nový kabát, všechny pavilony čeká zateplení

Základní školu Boženy Němcové čeká zásadní proměna. Začátkem června řemeslníci na škole zahájili práce na zateplení jednotlivých pavilonů. Město si od investice slibuje vedle úspor energie také zkvalitnění prostředí pro děti či zlepšení vzhledu budovy.

20.6.2018

Stezka do Bratrušova získala dotaci. Kdy ji postaví?

Lidé, kteří se pěšky nebo na kole přemísťují mezi Šumperkem a Bratrušovem, budou po letech v bezpečí.

20.6.2018

Kůrovcová kalamita trvá. Hynoucí smrky mohou nahradit i ovocné stromy

Rozsáhlé odumírání smrkových porostů na Jesenicku postupuje.

20.6.2018

Část šumperské nemocnice se změní ve staveniště

Ve staveniště se v průběhu letních prázdnin změní část areálu šumperské nemocnice. Město zde bude rekonstruovat kanalizaci. Na akci již vypsalo výběrové řízení.

19.6.2018

Demolice Sanatorky stojí. Podívejte se, jak ji již bagry okousaly

Bourání legendární Sanatorky v Šumperku se zastavilo. Z komplexu někdejšího sanatoria zbývá jen hlavní a nejstarší budova. Boční křídla srovnal se zemí bagr. Ten však nyní stojí opodál, v areálu na okraji Šumperku panuje již několik dní klid.

19.6.2018

To je krása. Díky modrým keříkům ožívá celá vesnice

Od dob, kdy se na Šumpersku a Jesenicku přestal pěstovat len, zmizela ze zdejších polí modrá barva. Existuje však jedna výjimka. V Bezděkově u Úsova se poslední roky modrají řádky levandule. S rodinou ji tu pěstuje Lukáš Drlík. Splnil si tím sen.

18.6.2018

Vidnavu obsadil Freikorps, jako před osmdesáti lety

O osmdesát let zpět do minulosti se v sobotu 16. června přenesli lidé ve Vidnavě. V rámci vzpomínkové akce zde bojovali příslušníci československé finanční stráže s přesilou sudetoněmeckých jednotek Freikorps.

17.6.2018

Lidé mohou znovu do hvězdárny. Po padesáti letech

Za velkého zájmu veřejnosti byla v Hrabové znovuotevřena hvězdárna na věži evangelického kostela. Po rekonstrukci, spočívající ve stavebních opravách a vybudování nového přístupu, ji v neděli 17. června otevřeli zástupci farnosti, obce a jejich hosté.

16.6.2018

VIDEO: Rozhledna Biskupská kupa získala původní název i krásu

Z rozhledny na Biskupské kupě u Zlatých Hor mohou po tři čtvrtě roce opět shlížet do krajiny turisté. Nejnavštěvovanější rozhledna v regionu Jeseníků má za sebou náročnou rekonstrukci.

15.6.2018

Vesnicí roku v Olomouckém kraji se stal Šumvald

Vítězstvím v soutěži Vesnice roku Olomouckého kraje 2018 se letos může pochlubit obec Šumvald, ležící v severní části Hornomoravského úvalu na Uničovsku.

15.6.2018

Klíšťata útočí, na Šumpersku přibývá nemocných encefalitidou

Maminka dvou dětí z Velkých Losin si klíštěte na svém těle nevšimla. Do nemocnice přišla až s úpornými bolestmi.

14.6.2018

Počasí o víkendu? Přeháňky, mlha, ale i tak teplo

Polojasno, během dne oblačno, občas také přeháňky. Tak takový je výhled počasí na pátek. Řidiči by si měli dávat ráno pozor na mlhu.

14.6.2018

Oholíme hejtmana: Perinatální hospic Dítě v srdci

Perinatální hospic Dítě v srdci vznikl po několika letech práce a úvah o tom, jakým směrem přesně se vydat a jak uchopit potřebu začlenit perinatální hospicovou péči do českého zdravotnictví. Tvoří ho převážně ženy s osobní zkušeností, kdy během těhotenství byla děťátku diagnostikována život limitující vada.

14.6.2018

Oholíme hejtmana: svoz handicapovaných dětí do školy

Paní Lenka Bláhová ze Zábřehu zareagovala na výzvu akce Oholte hejtmana, protože má doma postiženou dceru, která už osm let navštěvuje školu v Mohelnici.

14.6.2018

Zmrzlináři by měli přidat v péči o stroje, jinak mají za jedna, vzkazuje hygiena

Kdo se v horkých dnech neobejde bez zastávky u zmrzlináře, pro toho mají hygienici v Olomouckém kraji dobrou zprávu. Během dosavadních kontrol odebraných vzorků chladivé pochoutky nezjistili závažnější problém, který by mohl způsobit zdravotní komplikace.

14.6.2018

Šumperané pomohli vytvořit český rekord ve hře 3iQ

Na chvíli se zastavit a procvičit si svůj mozek mohli lidé, kteří ve středu 13. června procházeli Hlavní třídou v Šumperku. Spolu s dětmi ze základní školy Šumavská se tak podíleli na ustavení nového českého rekordu.

14.6.2018

Kauza Vondráčková: Studénky se staví za svého starostu

Zrušeným vystoupením a trestním oznámením na starostu dopadl koncert Heleny Vondráčkové v Dolních Studénkách na Šumpersku. Místní krok zpěvačky nepotěšil, starostu za viníka situace nepovažují.

13.6.2018

V Lipové-lázních lákali ke sportu školáky i předškoláky

Takřka dvě stě dětí z Lipové-lázní a Jeseníku si ve čtvrtek 7. června mohlo vyzkoušet, jaké to je být sportovcem. Klub SK Lipová-lázně ve spolupráci s Fotbalovou asociací České republiky uspořádaly akci Můj první gól.

12.6.2018

Vondráčková ve Studénkách nevystoupí, padla i trestní oznámení

Zrušený koncert a trestní oznámení na starostu obce navrch. Tak dopadlo vystoupení Heleny Vondráčkové, které se mělo konat v pátek 22. června v Dolních Studénkách na Šumpersku.

12.6.2018

Oholíme hejtmana: knížka pro děti Marty Krčkové

Vymýšlet a ilustrovat veršované pohádky pro svých pět vnoučat baví paní Martu Krčkovou z Prostějova už řadu let.

12.6.2018

Nová sportovní hala v Jeseníku se předvedla veřejnosti. Podívejte se

VIDEO / FOTOGALERIE/ Sportovcům v Jeseníku může sloužit nová hala. Dlouho očekávaný sportovní stánek si v pondělí 11. června poprvé prohlédla veřejnost.

12.6.2018

Filmová hudba v Zábřehu brala lidem dech

/FOTOGALERIE/ Svědky nevídané podívané se v sobotu 9. června stal Zábřeh. Zdejší dechový orchestr odehrál dvouapůlhodinovou show složenou ze známých filmových melodií. Vystoupení sledovalo zaplněné Masarykovo náměstí.

12.6.2018

Rekonstrukci bazénu v Šumperku řeší antimonopolní úřad

Velké rekonstrukci šumperského krytého bazénu hrozí další odklad. Výběrové řízení na zhotovitele stopadesátimilionové akce řeší Úřad na ochranu hospodářské soutěže. Na rychlosti jeho pracovníků záleží, zda budou děti ze Šumperska trávit hodiny v autobuse místo v lavicích.

10.6.2018

Mohelnická Hella ukázala, jak vyrábí světlomety. Dorazily tisíce lidí

FOTOGALERIE / Pokud máte doma vůz značky Audi, BMW nebo Škoda, je dost možné, že jeho světla pocházejí z Mohelnice. Konkrétně ze zdejšího podniku Hella, který v sobotu 9. června uspořádal Den otevřených dveří. Akce přilákala tisíce lidí.

10.6.2018

Oholíme hejtmana: iniciativa Děti dětem

Rostislav Vaněk se svou neziskovou organizací Děti dětem zastřešuje sportovní, kulturní a společenské akce pro děti a mládež, pořádané na podporu charitativních projektů, přesněji dětí, jenž potřebují podat pomocnou ruku.

10.6.2018

Bouřka vytopila transfuzní stanici, zastavila i vlaky

FOTOGALERIE / Vytopené sklepy, zaplavený podjezd či přerušenou dopravu na železnici má na svědomí bouřka, která se v sobotu 9. června odpoledne přehnala Šumperskem.

9.6.2018

Oholíme hejtmana: jesenická kavárna s hernou pro děti

Netradiční hernu pro děti, taky voňavou kávu a sladké pokušení, nabízí kavárnička nedaleko centra Jeseníku. Kafrárna s hernou pro děti, je jedním z nominovaných příběhů projektu Deníku Oholte hejtmana.

8.6.2018

Na Dolní Moravě vyrostl největší mamut na světě. Co je uvnitř?

Nebývalá zajímavost se nachází v resortu Dolní Morava v pohoří Králického Sněžníku. Nově mu vévodí mu obří replika mamuta. Jedná se o největší mamutí atrakci na světě.

7.6.2018

O víkendu bude teplo, sem tam může zabouřit

Plavky a ven k vodě. Nadcházející víkend přinese teploty okolo třicítky, místy ale může i sprchnout.

7.6.2018

Na odemykání mechových jezírek dorazila i garda

Turistická sezona na Rejvízu u Zlatých Hor tradičně začíná Odemykáním mechových jezírek.

7.6.2018

Zámek v Branné slouží jako hotel. Podívejte se, jak to v něm vypadá

Roky opuštěný zámek v Branné získal nové využití. Po několikaleté rekonstrukci funguje jako hotelový komplex. V rámci prohlídek je přístupný i veřejnosti.

6.6.2018

Lidé mohou přispět na unikátní knihu o osudech válečných zajatců

Desetiletí zapomenuté kapitole dějin Jesenicka se věnuje připravovaná kniha. V publikaci s názvem Ve stínu hákového kříže odkrývá badatel Roman Janas ve spolupráci s historikem Pavlem Macháčkem osudy válečných zajatců na Jesenicku během druhé světové války.

6.6.2018

Šumperské kino Oko otevřelo po modernizaci. Podívejte se dovnitř

Velkou modernizaci má za sebou šumperské kino Oko. První diváky po několikaměsíční pauze přivítalo v pátek 1. června. Změnu poznají na vlastní oči i uši.

5.6.2018

Štíty přijdou o vlaky. Už podruhé

Městečko Štíty přijde podruhé během deseti let o osobní vlakovou dopravu.

4.6.2018

Na Jesenicku přibývají desítky tuní. Pomohou zvířatům i vyprahlé krajině

/VIDEO, FOTOGALERIE/ Horko, nebe bez mráčku, půda vyschlá na padrť. A toužebné čekání na déšť. Tak poslední roky vypadají letní měsíce na Šumpersku a Jesenicku. Existují přitom způsoby, jak nepříznivému trendu čelit. Někde již teoretické poučky mění v realitu.

3.6.2018

Zábřežští skauti mají půlstoletí. Oslavili to novým českým rekordem

V pořadí druhý rekord se podařilo zapsat do České knihy rekordů městu Zábřeh. Postarali se o něj místní skauti, a to při akci s názvem „Srdcem skaut“, kterou zorganizovali u příležitosti svých oslav k padesáti letům nepřetržité činnosti.

2.6.2018

Senior zkolabuje, přívěšek mu přivolá pomoc

Žijí sami, mají zdravotní problémy či hendikep, mohou náhle zkolabovat nebo se ztratit. Takovým lidem v Jeseníku nabídne pomoc městská policie. Vybaví je zařízením, pomocí něhož si budou moci přivolat pomoc. Strážníci budou zároveň vědět, kde člověk v problémech nachází.

2.6.2018

„Zakázanou“ důlní propadlinu spatří do tří let turisté. Jak vypadá? Podívejte se

/VIDEO, FOTOGALERIE/ Těžko byste na Jesenicku našli více střežené místo, než je důlní propadlina Žebračka u Zlatých Hor. Do tří let by unikátní památku mohli obdivovat turisté. Největší jámu svého druhu v republice plánuje zpřístupnit místní samospráva. S přípravnými pracemi chce začít ještě letos.

1.6.2018

V Jeseníku otevřeli nové dopravní hřiště

Dětem z Jeseníku a okolí nebudou dopravní předpisy cizí. Ve městě vzniklo nejmodernější dopravní hřiště v regionu. Zájemci si jej poprvé vyzkoušeli v pátek 1. května.

1.6.2018

Sluníčko, mraky, přeháňky i bouřky. Víkend bude teplý, ale proměnlivý

Na prstech jedné ruky spočítáme stupně, o které se oproti posledním dnům o prvním červnovém víkendu v Olomouckém kraji ochladí.

31.5.2018

Cena pro mecenáše míří do Jeseníků

Prestižní filantropická cena Via Bona míří do Jeseníků. V kategorii Dobrá firma ji získal Rodan Hojgr se společností Naturfyt-bio.

31.5.2018

Vztek i slzy. Rokvetlá alej u Supíkovic padla

Rozčilení, smutek a desítky pokácených stromů. To zbylo po aleji, která lemovala silnici mezi Písečnou a Supíkovicemi na Jesenicku. Cesta má projít rekonstrukcí, Olomoucký kraj kácení odůvodnil bezpečností. Místní krok pobouřil. V regionu se navíc v poslední době nejedná o první případ.

30.5.2018

V Jeseníku vznikne nová čtvrť

Nová čtvrť vznikne v jesenické části Bukovice. V části areálu bývalé pily stavbaři připravují plochu pro jednadvacet rodinných domků.

29.5.2018

Čtvrtý nejlepší robot na světě je z Jeseníku

Velkým úspěchem skončilo pro žáky jesenického gymnázia celosvětové finále soutěže First Lego League.

29.5.2018

Za kouření v hospodě padla pokuta i v Šumperku, na smrad venku ale není metr

Buďto jsou tak mazaní, že kontrolory přechytračili, anebo se provozovatelé restaurací a barů v Olomouckém kraji zkrátka přizpůsobili novému zákonu zakazujícímu kouření uvnitř provozovny a cigaretový zápach z lokálu jednou pro vždy vyhnali. Počty pokut uložených hygieniky ukazují na to, že spíše B je správně.

29.5.2018

Oslavila deváté narozeniny. Za pár týdnů jí odhalili vážnou nemoc

Na první pohled vypadá Michaela jako každá jiná dospívající dívka. Ve skutečnosti trpí několika závažnými onemocněními, v nemocnici strávila skoro celý rok. Pomoci se její rodina dočkala díky nadaci.

29.5.2018

Osobnosti regionů: Protikuřácký zákon se osvědčil, rozhodně ho nerušte

/INTERAKTIVNÍ INFOGRAFIKA/ Zákaz kouření si – možná paradoxně – pochvaluje i nadpoloviční většina kuřáků. Ti by zákon nerušili, ale rádi by ho zmírnili.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT