Dům od té doby prošel dvěma rekonstrukcemi a ta druhá z loňského roku je mimořádně zdařilá. Majitelé Lenka a Vlastimil Prchalovi za ni převzali 2. dubna Cenu města v kategorii Architektura - rekonstrukce.

V domě s pietou zachovali ještě jednu vzpomínku na původního stavitele. V přízemní chodbě je na podlaze pod sklem umístěn základní kámen se jménem Johana Hampa a letopočtem, o patro výš pak noví majitelé umístili desku s datem poslední rekonstrukce.

„Hampův podpis na stropě jsme objevili, když jsme odstranili trámový strop a odhalili původní klenby přízemí. Základní desku jsme zase našli v umývárně - byla osazena ve zdi. Naši vlastní desku jsme do domu dali proto, abychom zdůraznili další milník v historii domu,“ řekla Lenka Prchalová.

Manželé Prchalovi ho koupili v roce 2008 od města. V té době byl už tři roky prázdný, protože v roce 2005 odtud odešla okresní vojenská správa. Město se pak s vojáky o chátrající budovu dva roky přetahovalo. Na bezúplatném převodu se s ministerstvem nedohodlo, jednalo tedy o koupi za téměř 6,5 milionu korun. Pak ale radnice zjistila, že objekt získalo město po válce jako konfiskát a že by ho tedy mohla jako historický majetek dostat zpět v restituci. Začal soudní spor s ministerstvem, který město vyhrálo a dům získalo.

Vzápětí se ho radnice snažila prodat. Podařilo se to až na druhý pokus a poté, co město zrušilo podmínku, že budova musí sloužit pouze jako hotel.

I Prchalovi původně uvažovali o vybudování luxusních apartmánů v patře, které by sloužily k dlouhodobějšímu ubytování.

„Od toho záměru jsme ale ustoupili, protože jsme usoudili, že luxusního ubytování je v Šumperku už dost. Taky na starosti o pronájmy bychom asi neměli čas, protože každý máme své vlastní podnikání. A ozývali se zájemci o nebytové prostory. Takže rozhodl sám trh,“ řekla Lenka Prchalová.

Rekonstrukce trvala dva roky. Zvnějšku vrátila domu kabát z opravy v roce 1910, interiéry nesou pečeť 21. století. Jsou prostorné a vzdušné.

„Šli jsme až na dřeň domu. Rok se tady jen bouralo, vyvezli jsme pět set tater suti. Dům byl plný dostavěných příček z doby, kdy tu sídlila Deutsche Bank nebo později vojenská správa. Původní podlahy byly o 40 centimetrů níž. Ve sklepě byly kryty s nástěnkami a na nich plány evakuace a počty jaderných výbuchů. Dýchla na nás v těch prostorách minulost,“ vzpomínají na začátky rekonstrukce majitelé.

V přízemí domu dnes sídlí květinářství, knihkupectví a realitka, v patře levné oděvy, kadeřnický salón a kuchyňské studio. Ve druhém patře bude v červnu otevřeno koupelnové studio a všechna patra spojuje nově vybudovaný výtah, takže dům je bezbariérový.

A odkud vzal Palác Sofie svůj název? „Sofie se jmenuje naše prvorozená dcera,“ prozrazuje motiv pojmenování Lenka Prchalová.