Jednou z podmínek dotace z ministerstva práce a sociálních věcí je, že firma musí do roku 2011 vytvořit další dvě stovky pracovních míst. To je však podle ředitele javornického závodu Milana Ivašky v současné ekonomické krizi nemožné.

Když firma o dotaci žádala, měla tolik zakázek, že některé klienty dokonce musela odmítat. Situace se ale během posledního roku zásadně změnila.

„Dotace je pro nás v současné době likvidační. Už nyní víme, že dvě stě zaměstnanců nemůžeme přijmout. Současná situace na trhu nám neumožní prodávat tolik výrobků, abychom je uživili,“ prohlásil ředitel javornické firmy Milan Ivaška.

Podle ředitele visí nad společností Damoklův meč. Pokud nesplní podmínky, budou muset kromě dotace zaplatit dvakrát tolik – ve smlouvě s ministerstvem práce a sociálních věcí je totiž zakomponována stoprocentní sankce za to, když podmínky nebudou splněny. „To by pro nás znamenalo konec,“ přiznal ředitel Ivaška.

Firma však svůj boj nevzdává. Své produkty nabízí obcím a dalším potencionálním zákazníkům.

„Když nám stát nepomůže, musíme se o záchranu firmy postarat sami. Nabízíme výrobu drobným strojírenských dílů za cenu materiálu a práci lidí. To je jediná šance, jak udržet výrobu a zaměstnat takový počet lidí, abychom dotaci nemuseli vracet,“ dodal Ivaška.

O současnou bezvýchodnou situaci se podle Ivašky zasloužil bývalý management společnosti. To z dotace zakoupilo nové stroje, odstartovalo školení pracovníků a rozšířilo a zmodernizovalo závod „Bohužel, nepředvídali krizi. S ní počítal málokdo,“ uvedl Ivaška

„Víme, že firma má odbytové problémy, ale zatím je předčasné předvídat, co bude dál. Firma musí dávat průběžná hlášení a až na konci projektu se bude hodnotit,“ uvedl vedoucí trhu práce Úřadu práce Jeseník Zdeněk Vrtný.

Podle něj by se v případě krachu firmy zvedla na Jesenicku nezaměstnanost o dvě desetiny procenta. „Nicméně pro obyvatele Javornicka by propouštění mělo vážné následky. Eko-Vimar Orlaňski totiž spolu s firmou Warex patří k největším zaměstnavatelům v regionu,“ dodal Vrtný.

To, že nemusí být vše ztraceno potvrdila mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Viktorie Plívová. „Ministerstvo může prodloužit lhůtu pro splnění všeobecných podmínek o jeden rok. Pokud jsou splněny, ale příjemce má potíže s vytvořením pracovních míst, na které obdržel dotaci, vracel by v takovém případě pouze poměrnou část poskytnutého příspěvku. Další zmírnění podmínek už ale v tomto případě není možné,“ dodala mluvčí. Plívová.