Tvrdý alkohol od dvaceti procent by se podle hygieniků neměl nalévat ani na soukromých akcích, pro které si jejich organizátoři pronajímají veřejné prostory, byť v nich není umístěna žádná restaurace či jiný podobný podnik. Může se to týkat například kulturního domu v malé obci.

„Je to vlastně jiná forma nabízení alkoholu. Rozhodně bych to nedoporučovala. A ten, kdo pronajímá, je za prostor zodpovědný," uvedla mluvčí Krajské hygienické stanice Olomouckého kraje Jitka Švecová.

Ani odpovědní pracovníci ale v této věci nemají jasno. Informace z ministerstva zdravotnictví jsou totiž naprosto odlišné. „Mimořádné opatření se nevztahuje na lihoviny konzumované v rámci oslav a domácích slavností konaných mimo provozovny stravovacích služeb, respektive mimo jakýkoliv potravinářský podnik," uvádí se v doplňku k mimořádnému opatření, kterým ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) zavedl prohibici.

Čáru přes rozpočet sdělení hygieniků udělalo například nastávajícím manželům Lukáši Šefranému a Haně Silné z Velkých Losin. Svatbu s téměř osmdesátkou hostů mají v sobotu v zámeckém parku v Loučné nad Desnou a pro oslavu si pronajali sousední oranžérii, která dnes slouží jako obecní kulturní dům.

„Zjišťovali jsme, jak to vlastně je, a původní informace zněla, že na soukromé oslavě nalévat alkohol můžeme, když v pronajaté budově není hospoda. Teď to vypadá, že většinu zásob alkoholu, které máme nakoupeny už tři měsíce, necháme raději doma. Pít se budou lehčí alkoholy a pivo a víno. Svatbu to určitě nijak neohrozí," říká šestatřicetiletý Lukáš Šefraný.

Podobně jsou na tom šestadvacetiletá Jitka a o rok starší Jiří z Jesenicka, kteří si řeknou manželské ano v sobotu v kapli svaté Anny na Křížovém vrchu u Jeseníku. Hostinu mají v sousední stylové restauraci.

„Posouvat kvůli prohibici svatbu, když je všechno zařízené,  je samozřejmě nesmysl. Na jednu stranu je nám líto míchaných nápojů, které si rády dávají ženy, ale zase si říkáme, že svatba bude klidnější. Asi nehrozí, že by se na ní někdo opil. Mnohem větší problém než zákaz alkoholu je přítelova čerstvě zlomená noha. Ženit se bude se sádrou na noze," řekla nevěsta Markéta.

Hosté podle informací hospodských prohibici většinou pokorně přijímají a nikdo neprotestuje ani nepřemlouvá personál k překročení zákazu - už proto, že lidé mají z neprověřeného alkoholu strach. Nikdo také akce neruší.

„Kdo je rozumný, ví, že jde o život. Navíc alkohol je v restauracích hodně drahý, zkušenost většiny hospodských říká, že lidi pijí spíš doma. Měli jsme tu minulou sobotu sraz abiturientů, pilo se víno. Tuto sobotu bude další sraz a navíc ještě malá oslava pro deset lidí. Žádné problémy nečekám," řekl majitel restaurace a penzionu U Coufalů v Lošticích Jan Konečný.

Abiturientský sraz hostila v sobotu také restaurace U Slunce v Mohelnici. Hosté pili víno a na přípitek měli cinzano. Po tvrdém alkoholu se nikdo nesháněl, ale kdyby ano, majitel Martin Vaňourek by mu frťana nalil.

„Do dnešního dne jsem nedostal žádnou oficiální informaci o zákazu - třeba od policie nebo městského úřadu. Tím, co slyším v televizi nebo čtu v novinách, nejsem povinen se řídit. Stát by nám měl rozhodnutí doručit písemně. Čili zákaz vnímám jako neplatný," řekl Vaňourek.

V Podzámecké restauraci v Zábřehu se schází každou první středu v měsíci větší společnost důchodců. „Rádi popíjejí fernet, teď to vypadá, že budou mít smůlu," řekla servírka Andrea Monczková.

Hospodští přemýšlejí, co bude s alkoholem v jejich skladech, až vláda prohibici odvolá.

„Myslím, že jediné řešení bude vrátit lahve i s fakturou prodejci, v mém případě do Makra. Dodavatel je vrátí výrobci, ten lahve překontroluje a opatří novým kolkem. Možná s tím řešením přijdou výrobci iniciativně sami. Jinak by to opravdu všechno bylo na vylití do kanálu. A lidé už nebudou jen tak alkoholu věřit, budou mít strach," řekl Jan Konečný.

Otrávený alkohol zabil už 21 lidí

V republice je zatím potvrzeno jednadvacet obětí otráveného alkoholu. V Olomouckém kraji má smrtící metylalkohol na svědomí čtyři oběti, všechny z Přerovska. V neděli 9. září zemřela třiapadesátiletá žena z Prosenic, další den byla nalezena na ubytovně v Oseku nad Bečvou mrtvá jednadvacetiletá dívka. Pětačtyřicetiletý muž, se kterým alkohol konzumovala, zemřel v úterý 11. září. O den později podlehl následkům otravy třiasedmdesátiletý muž z Brodku u Přerova.

Kriminalisté v kraji již v kauze závadného alkoholu obvinili dva muže a jednu ženu. Třiačtyřicetiletý muž z Lipníku nad Bečvou na Přerovsku se podle nich dopustil ohrožování zdraví závadnými potravinami a jinými předměty z nedbalosti. V případě uznání viny mu u soudu hrozí tři až deset let vězení. Ze stejného trestného činu policie obvinila i pětačtyřicetiletého muže z Přerova. Oba jsou stíháni na svobodě, soudy návrh na jejich umístění do vazby neakceptovaly stejně jako u ženy z Brodku u Přerova, která byla obviněna 17. září.