Příchozím s výrobou ozdob radily členky sdružení K2 z Hynčic nad Moravou, místní části Hanušovic. Kromě tradičních adventních věnečků z chvojí si mohli zájemci vyrobit i netradiční variantu z kousků látky nebo nejrůznější ozdoby na stůl.

„Snažím se dělat klasické věnce z chvojí, které dozdobuji jen sušeným ovocem a slaměnými ozdobami. Používám jen přírodní zdroje, které jsou tady u nás k dispozici. Takové věnečky nejvíce připomínají tradiční podobu Vánoc. Snažím se tím i nenápadnou formou vzdělávat děti, aby se odklonily od amerického pojetí Vánoc se Santa Clausem," řekla Lenka Šťastná ze sdružení K2.

Věneček z chvojí je náročnější, ale vyrobit ho zvládnou jen s mírnou pomocí dospělých i dvanáctileté děti. „Látkové jsou jednodušší, dokáží je vyrobit i šestileté děti. Chce to jen chtít a trochu zručnosti," dodala Lenka Šťastná.

K pletení adventních věnečů se dostala asi před patnácti lety, kdy při studiu na vysoké škole pracovala jako brigádnice v květinářství. I s nastříháním chvojí jí vyrobení věnce z chvojí trvá přibližně čtvrt hodiny. Před Vánocemi takových věnečků uplete i deset, pro celou rodinu.

„Nejlepší je používat větvičky ze stříbrného smrku. Voní víc než klasický smrk, neopadává tak rychle a vydrží i v teple až do Tří králů," poradila Lucie Šťastná. Na zahradě už vysadila několik stříbrných smrků, aby měla materiál na pletení.

Vyrobit si vlastní adventní věneček přišla do Pivovarského muzea i školačka Sabina Smékalová. „Dělám věneček z látky. Ta se nastříhá na kousky a pak se špejlí zapichuje do polystyrenového věnečku. Vytváří to takové jakoby kytičky. Věneček si pověsím doma na dveře," řekla Sabina Smékalová.

V sobotu sdružení připravilo výtvarnou dílnu určenou i pro menší děti, které si mohly vyrobit vánoční přáníčka, látkové baňky, ozdoby vytvořené ubrouskovou metodou i drobné dárečky pro své blízké.

„Chceme, aby děti věděly, že dárky se dají nejen koupit, ale mohou je i samy vyrobit a obdarovat tak například babičky nebo dědečky. Podle ohlasů to má velký úspěch," vysvětlila Lucie Šťastná.

Sdružení K2 chystá před Vánocemi i další akce. Tou nejbližší bude mikulášská nadílka, kterou letos ozvláštní soutěž o Mikulášský talent. Vše bude posuzovat porota z pekla i z nebe. Následovat bude Mikulášská diskotéka.

Dvacátého prosince se pak před Pivovarským muzeem uskuteční řemeslný jarmark, na němž se budou prezentovat lidé, kteří se zabývají rukodělnou výrobou. Spolu s tím se bude zpívat a koledovat. Z výtěžku pak sdružení pořídí dárky pro děti z dětského domova Pavučinka v Šumperku.

Sdružení K2 působí v Hanušovicích od roku 2008, kdy jej vytvořila parta kamarádek. Dnes má asi dvacet členů včetně mužů. Ty prý potřebují na hrubou práci.

Sdružení nejprve připravovalo jen akce pro děti, před dvěma lety přidalo pro dospělé oslavu Mezinárodního dne žen aneb Čaj o páté. Kromě toho pořádá dětské šibřinky, rej čarodějnic, pohádkový les, oslavu dětského dne, drakiádu, dýňování nebo řemeslné dílničky.