Šedesát tisíc publikací transportuje specializovaná firma ze staré do nové budovy.

Práci, která by knihovnicím zabrala několik týdnů, zvládnou odborníci v řádu hodin.

Parta stěhováků nabírá ve staré budově knihovny na ulici 17. listopadu publikace z regálů na vozíky. Ty převáží dodávky o několik set metrů dál, kde je další lidé skládají do nových polic.

Vše běží jako na drátkách. Pracují od pondělního rána a už kolem poledne téhož dne měli přestěhován celý volný výběr dětské půjčovny a polovinu dospělé.

„Jezdí dva kamiony, jeden se nakládá, druhý vykládá. Funguje to velmi rychle, sami jsme překvapeni. Vypadá to, že během dvou dnů budeme mít celý fond přestěhován,“ pochvaluje si ředitelka knihovny Kamila Šeligová.

Tajemství rychlé práce tkví ve vozících, na které stěhováci knihy nakládají.

„Jsou široké stejně jako knižní regály. Do vozíku naloží celý regál knih a drží abecedu. To nám ušetří spoustu práce. Tři sta vozíků přestěhuje celou knihovnu,“ podotýká Kamila Šeligová.

Ze systému mají radost i samotné knihovnice.

„Ušetří nám to měsíc až dva práce. Jinak bychom musely svazovat knihy do balíků, přenést je do auta, rozvázat a abecedně řadit. Navíc jsme tu samé ženy, neumím si představit, jak bychom se s tím tahaly,“ řekla Vladěna Daňková, vedoucí oddělení služeb čtenářům.

Skupinu třinácti stěhováků vede Jiří Gavron. Jeho firma má s podobnými akcemi bohaté zkušenosti.

„Dělali jsme ostravskou vědeckou knihovnu, v Opavě zemský archiv, univerzitní knihovnu. To jsou jiné objemy. Tato akce je v porovnání s nimi v pohodě,“ porovnal.

Knihovna bude v nové budově na ulici 28. října slavnostně otevřena v sobotu 1. září. Čtenářům začne sloužit od následujícího pondělí.