Pro osmnáct lokalit v Lipové – lázních na Jesenicku platí striktní zákaz požívání alkoholických nápojů na veřejnosti. Zastupitelům došla trpělivost s pijany a odsouhlasili novou obecně závaznou vyhlášku, která popíjení na veřejných místech zakazuje.

„Nelíbí se nám, že se na některých místech v obci scházejí opilci. Jsme lázeňská obec, turistické místo a nechceme, aby nám tady popíjeli, močili a znečišťovali veřejná prostranství,“ zdůvodnil starosta Lipové–lázní Lubomír Žmolík (ODS) vznik nové vyhlášky, kterou zastupitelé jednomyslně odsouhlasili.

V Lipové – lázních se podle nové vyhlášky nesmí popíjet v parcích, na zastávkách autobusů a vlaků, před základní a mateřskou školou. Zákaz platí i pro prostranství u památníku či před obchody.

Obecně závazná vyhláška pamatuje i na výjimky. Nevztahuje se ale na předzahrádky restaurací. Zákaz neplatí na Silvestra a Nový rok. Nespadají do něj ani kulturní a sportovní akce.

Přečtěte si:
Veřejné popíjení v Šumperku končí

Vyhláška se radnici osvědčila. Jak si chválí starosta, pijani zatím turisty nikde neděsí. Je mu však jasné, že nad dodržováním pravidel je třeba mít kontrolu. „V tuto chvíli to bude jedech z pracovníků obecního úřadu, místostarosta a já. Zvažuji, že by u nás mohl být i obecní strážník,“ řekl starosta Žmolík.

Při nedodržení vyhlášky čeká provinilce domluva. Když ani ta nepomůže, nastoupí sankce. Ze hry o kulturní obec nejsou vyřazení ani podnikatelé. Jestliže štamgasti budou před obchůdky postávat se svými oblíbenými nápoji, půjdou pracovníci radnice i za podnikateli. „Řekneme jim, že se před bufetem děje něco, co nemá,“ prohlásil starosta.

Lipová – lázně jsou první obcí na Jesenicku, která schválila protialhoholovou vyhlášku. Myšlenkou se zabývají i v sousední Vápenné. „Připravujeme referendum, kde chceme, aby se nám občané vyjádřili, zda tento zákaz máme vydat,“ prohlásil starosta Vápenné Leoš Hannig (KDU-ČSL). V referendu se bude radnice ptát i na to, zda z neděle učinit skutečně den klidu a zakázat sekání trávy a další hlučné práce.