Jedna z pěti chalup ležících v osadě půl kilometru od Branné patří jeho rodině už přes čtyřicet let. Dřevěné plastiky v životní velikosti se ale v okolí chalupy začaly rodit až před sedmi lety.

„Předtím jsem vyřezával jen menší figurky, většinu jsem rozdal příbuzným a přátelům. Teprve po smrti táty, který mě k řezbařině přivedl, jsem se pustil na chalupě do větších plastik. Je to pro mě zábava,“ řekl Petr Veselý. Na osadu Přední Aloisov, do níž se v zimě jen málokdy dá dojet autem a proviant je pak nutné tahat z Branné na zádech v batohu, nedá dopustit.

„Říkám jí skanzen, protože všech pět stavení si zachovalo původní styl. Je to nádherné místo,“ říká řezbář amatér a přidává údaj z historie: Osada vznikla v roce 1753, název dostala podle tehdejšího majitele panství Aloise z Liechtensteina a před druhou světovou válkou měla patnáct chalup. Dnes se tady turisté zastavují a obdivují rok co rok se rozrůstající řezbářské dílo. Muzikant s basou i vodník strážící studánku jsou vyřezáni z rostlých kmenů pokácených olší. Úsměv vzbuzuje trojice postav nazvaná Alois a spol, kde těla figur tvoří dvoumetrové samorosty. Jako poslední se právě teď klube plastika, které dal Petr Veselý pracovní název Dědek pozorovatel. Postava z lipového dřeva v klobouku a s rozevlátým pláštěm si rukou stíní oči před sluncem a shlíží do údolí.

„Dědek má nádherný výhled do krajiny. Jak se bude jmenovat, to zatím ještě nevím. Dokončit bych ho chtěl ještě letos, i když po prázdninách už nebude tolik času,“ popisuje své nejnovější dílo Petr Veselý. Má radost, když se turisté u jeho plastik zastavují a fotografují si je. V hlavě už má náměty na další členy dřevěného spolku.