VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Altán ve Smetanových sadech půjde k zemi a nahradí ho lastura

Šumperk /ANKETA/ – O altánu ve Smetanových sadech je rozhodnuto. Na svém posledním zasedání ve čtvrtek 18. září zastupitelé odhlasovali, že drobná stavba bude zdemolována. Nahradí jí nový altán, který by měl svým moderním architektonickým pojetím do parku lépe zapadat. Zajedno ale zastupitelé nebyli, pro tuto variantu jich zvedlo ruku čtrnáct, šest se zdrželo a tři přítomní nehlasovali vůbec.

19.9.2014 15
SDÍLEJ:

Nový altán ve Smetanových sadech podle architekta Jiřího Valerta.Foto: Vizualizace: Jiří Valert

Studii nového altánu představil šumperský architekt Jiří Valert. „Bude se jednat o stavbu, která je proti současnému altánu menší i nižší, průměr bude zhruba deset metrů," vysvětlil Jiří Valert. Tvarem se architekt inspiroval v přírodě, altán má vzdáleně připomínat lasturu. „Navrhl jsem vzdušnou konstrukci bez masivní betonové podezdívky, kterou má altán nyní. Materiálem bude beton, ocel a nerozbitné sklo nebo plast," dodal Jiří Valert. V okolí altánu by měly být zpevněné plochy, studie počítá také s přívodem elektřiny i instalací pítka. Podle předběžné kalkulace by se náklady na vybudování nového pavilonu i terénních úprav v jeho těsné blízkosti měly pohybovat kolem dvou milionů korun.

Vizualizace nového altánu nevzbudila u všech členů městského parlamentu nadšení. „Připomíná mi to autobusovou zastávku," komentovala zastupitelka za KSČM Eva Tejklová.

Jedním ze zastánců zachování původní stavby byl i zastupitel za ČSSD Jiří Gonda, s řešením je ale nyní spokojený. „Důležité je, že altán v parku bude, protože do něj patří. To co jsme viděli, je první návrh, třeba stavba bude ještě vypadat jinak," řekl Jiří Gonda.

Smetanovy sady začaly dostávat novou podobu už loni, kdy staré stromy nahradily nové dřeviny, přibyly cesty, záhony i nové koše a lavičky. Jenže celou dobu se zastupitelé vášnivě dohadovali o osudu altánu. Hudební pavilon navíc budil emoce i mezi občany a na radnici putovala petice s více než tisícovkou podpisů za ponechání starého altánu v parku. Toto řešení prosazovala zhruba polovina městského parlamentu.

Druhý tábor zastupitelů naopak navrhoval zbourání s odůvodněním, že se stavba z 50. let minulého století do moderního sadu nehodí. K hlasování se zastupitelé dostali loni v březnu a o pouhý jediný hlas zvítězila demolice. S tím se ale řada volených zástupců nechtěla smířit. Nakonec se ale obě strany v kuloárech dohodly.

„Já sám jsem loni hlasoval pro demolici. Verdikt však padl rozdílem jednoho hlasu a altán stále vzbuzuje emoce. Nechtěl bych, aby určitá část zastupitelstva pociťovala zrušení altánu jako těžkou osobní újmu. Z toho důvodu navrhuji kompromis, kterým je stavba nového moderního pavilonu," řekl před několika týdny šumperský starosta Zdeněk Brož. S bouráním hudebního pavilonu a stavbou nového objektu se pravděpodobně začne příští rok.

Hudební altán v někdejší Panské zahradě, nyní Smetanových sadech, byl vybudován na konci 19. století, Tehdy se jednalo o malou dřevěnou stavbu. Současnou podobu pavilon získal po roce 1945, kdy byl park přejmenován podle hudebního skladatele.

Autor: Hana Kubová

Líbí se vám více starý altán, nebo budoucí nový altán?

Starý altán je hezčí

84 %

Nový altán je hezčí

16 %

Hlasovalo: 293

Anketa byla ukončena

19.9.2014 VSTUP DO DISKUSE 15
SDÍLEJ:
Tragická nehoda jeřábu u dolní nádrže přečerpávací elektrárny Dlouhé stráně
15

VIDEO: Po tragické nehodě zůstávají Dlouhé stráně mimo provoz

Nehoda motorkáře u Skřítku u Sobotína
5

Motorkář se u Skřítku srazil s volvem, pro spolujezdkyni letěl vrtulník

Odborníci z nemocnice poradí, jak jíst zdravě a chutně

Jezte zdravě a přijďte se poradit do šumperské nemocnice Šumperk, vzkazují její odborníci. Ve středu 18. října, se nemocnice připojí k Světovému dni výživy. Veřejnosti v prostorách své lékárny nabídne od 14 do 16.30 hodin bezplatná vyšetření i poradenství ohledně správné a zdravé životosprávy.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

Džemfest láká na Tomáše Kluse, tančírnu rozezní Fernando Saunders

Mrkněte se na kulturní přehled ze Šumperska a Jesenicka a vyberte si z pestré nabídky.

Babí léto přineslo teplotní rekordy. V Javorníku naměřili 25 stupňů

Hned dva teplotní rekordy padly v pondělí 16. října v Olomouckém kraji.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení