Ta teď pro něj představuje nepřekonatelný problém. „Bojím se, že v exekuci přijdu o všechno,“ svěřuje se.

Podobné problémy, jaké má pan František, bude od července řešit takzvaná sociální ambulance. V regionu unikátní projekt nemá obdobu.

„Jedná se o posílení terénní služby Babylon, která v současnosti slouží zejména lidem závislým na návykových látkách. Své služby rozšíří pro více sociálních skupin,“ řekl ředitel sdružení Darmoděj Josef Vondrka.

Sdružení koupí dodávkové auto, které přestaví na ambulanci. Vozidlo bude mít nejen základní zdravotní vybavení, ale bude zároveň sloužit jako kancelář. Vondrka zdůraznil, že bude sloužit nejen lidem závislým na drogách. Fungovat bude například jako poradna pro předlužené lidi. Pomoc v ní najdou i ti, kteří potřebují právní pomoc nebo neví, jak si vyřídit náležitosti potřebné pro získání sociální podpory.

Služba tak bude do značné míry plnit funkci občanské poradny, která na Jesenicku citelně chybí. Její potřebnost se zvyšuje s tím, jak přibývá lidí, kteří přicházejí o práci.

„Řada lidí nakupuje věci na splátky a dostává se do situace, kdy jednu půjčku přebíjí druhou. I takové záležitosti bude posádka vozu řešit,“ uvedl příklad Vondrka.

Auto i s personálem bude za svými klienty zajíždět na Zlatohorsko, Mikulovicko nebo Vidnavsko.

„Lidé, kteří musejí vyžít z několika tisíc ze sociálních dávek, si často nemohou dovolit cestovat řadu kilometrů autobusem. Pracoviště v autě bude výhodou i pro naše pracovníky. Skýtá bezpečnější prostředí, než kdyby v některých případech chodili do domácností. Ve voze budou mít k dispozici počítač s tiskárnou a internet, problémy klientů tak budou moci řešit operativně,“ přiblížil službu Vondrka.

Jesenické sdružení Darmoděj na tuto službu získalo více než milionovou dotaci od nadace Partnerství.

„Nadace kladla velký důraz na udržitelnost služby. Bude fungovat tři a půl roku,“ uzavřel Vondrka.