Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Američan pomáhá zmapovat osudy Židů na Mohelnicku

Loštice – Už deset let se rok co rok vrací do Loštic Stanton Canter ze Spojených států, aby se zúčastnil příprav a realizace programů občanského sdružení Respekt a tolerance. To se zabývá dokumentací židovské historie v Lošticích, Mohelnici a Úsově. Hlavním účelem letošní návštěvy bylo zhodnocení dosavadních deseti let spolupráce a naplánování aktivit na příští období.

30.8.2013
SDÍLEJ:

Američan Stanton Canter.Foto: DENÍK/Michal Krestýn

„Shodli jsme se, že činnost sdružení je úspěšná a hodně předčila původní očekávání. Teď nás čeká hodně práce se zpracováním materiálů, informací a sbírkových předmětů, které jsme za ta léta nashromáždili. Musíme je vytřídit, zpracovat a připravit k publikování. Chceme také přichystat další dokumentární filmy, aby se získané informace podařilo co nejlépe využít pro vzdělávací programy," řekl Stanton Canter.

Sdružení Respekt a tolerance už připravilo přibližně půlhodinový filmový dokument Deník Otty Wolfa a jeho rodiny. Slouží především jako vzdělávací program na školách, možnost zhlédnout ho už ale měla několikrát i široká veřejnost. Právě v těchto dnech soutěží anglická verze na přehlídce amatérských dokumentů v Rakousku.

Film přibližuje osudy mohelnického rodáka Otty Wolfa a jeho blízkých. Wolfovi byli židovského vyznání a snažili se vyhnout transportu do koncentračního tábora. V letech 1942 až 1945 se skrývali před nacisty v lesních bunkrech, boudách a půdách v okolí Tršic na Olomoucku.

Celý čas dramatického života v úkrytech zaznamenal Otto Wolf ve svém deníku, který si začal psát v době, kdy mu bylo patnáct let. Na rozdíl od jeho autora se deník, jež je českou obdobou Deníku Anny Frankové, dočkal konce války.

„Tyto vzdělávací programy chceme používat nejen ve školách pro děti, ale i pro učitele, aby mohly získané informace používat ve výuce," poznamenal Stanton Canter, který se aktivně podílí na práci sdružení. Věnoval mu nebo zapůjčil již několik stovek knih a četné artefakty, které se využívají pro výstavy či vzdělávací programy.

„Rád bych poznamenal, že sice cítím jisté zásluhy, ale to vše by se nemohlo uskutečnit bez podpory starosty Loštic Ctirada Lolka a učitelky Zdeňky Míčové, která vzdělávací programy sestavila. Jsem také hrdý na to, že se podařilo sestavit knihovny v synagogách v Lošticích a Úsově," dodal Stanton Canter

Právě on s rodinou poslal na Moravu většinu svazků. V nejobjemnější zásilce, která dorazila, bylo tehdy více než tisíc knih. Jeho jméno nese i další knihovna na Univerzitě Palackého v Olomouci.

Díky Stantonu Canterovi se Respektu a toleranci také podařilo získat kontakty na Ellieho Wiesela, židovského prozaika, dramatika, filozofa a humanistu, nositele Nobelovy ceny míru. Ellie Wiesel svolil, aby sdružení udělovalo cenu nesoucí jeho jméno jako ocenění práce lidí, kteří se zasloužili o činnost Respektu a tolerance.

Stanton Canter je židovského původu, ke zdejšímu regionu ale neměl žádný osobní vztah. Je potomkem Židů z východní Evropy. Na Moravu jej přivedl Luděk Štipl z Radnice u Loštic, který se s ním seznámil před deseti lety v USA. Vyprávěl mu o místních židovských památkách a Canter projevil zájem si je prohlédnout.

„Navštívili jsme tehdy nejznámější židovské památky v Praze, ale teprve na židovském hřbitově v Lošticích prý cítil jistou zvláštní energii. Oslovilo ho to a chtěl něco udělat pro jeho zvelebení. Začali jsme hřbitov čistit a zároveň pořizovat fotodokumentaci," vzpomíná na začátky činnosti sdružení Luděk Štipl.

Pak následovala dlouhá práce se záchranou a rekonstrukcí synagogy v Lošticích a přípravou expozic jak v Lošticích, tak v další synagoze v Úsově. I díky Stantonu Canterovi se sdružení podařilo získat cenné artefakty, které nyní oba svatostánky zdobí.

Autor: Michal Krestýn

30.8.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.
AUTOMIX.CZ
3

Absurdní šikana? Český řidič platil pokutu za překročení rychlosti o 1 km/h

Nehoda na Mohelnickém kopci
4

V mlze se na Mohelničáku srazily dva kamiony

Rozloučili jsme se

Týdenní informační servis pohřebních služeb ze Šumperska a Jesenicka.

4. kolo soutěže O nejkrásnější svatební pár Deníku pro rok 2017

Prsten za 15 tisíc korun od zlatnického mistra Zbyňka Zimčíka z ateliéru Filip v Uherském Hradišti a dva krásné romantické pobyty v hotelech Starý zámek Napajedla a Spa hotel Lanterna. Právě o tyto atraktivní ceny se hraje v dalším ročníku oblíbené soutěže Svatební pár Deníku.

Babí léto si o víkendu neužijeme, neděle proprší

Zatímco v pátek se teploty ještě vyšplhají ke dvacítce, o víkendu klesnou až k 10 stupňům.

Škola začala učit první včelaře, gymnázium láká na sportovní lezení

Na učilišti v Horních Heřmanicích začínají mladí lidé pronikat do tajů včelařství. Střední škola gastronomie a farmářství je jedinou v kraji a jednou z mála v republice, která tento obor vyučuje. Na nové zaměření láká i sportovní obor gymnázia v Jeseníku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení