Staré Město bude žít poutí tři dny. Hlavní program se odehraje v sobotu 23. července od devíti ráno do dvou hodin po půlnoci a největším tahákem bude v 19 hodin koncert skupiny Těžkej Pokondr. Po celý den je připraven zábavný program pro děti i dospělé. V neděli uzavře pouť mše v kostele svaté Anny a pak koncert dechovky s občerstvením a staroměstskými koláčky.

Publikaci Pohledy do dějin Staroměstska vydalo město a její křest se odehraje během zahájení pouti v pátek 22. července v půl deváté večer na hlavním pódiu na náměstí. V sobotu na hodinu před polednem je naplánována autogramiáda autora v bývalém obchůdku firmy PRO-BIO.

Podklady pro publikaci si Václav Černý připravoval dlouhá léta – na příklad dvanáct let vycházel v místním zpravodaji Zlatý roh jeho seriál Pohledy do minulosti.

„Kniha je prvním uceleným popisem historie Staroměstska od první písemné zmínky o Starém Městě v roce 1325 až do roku 1990. Zasahuje oblast kolem řeky Krupé, přesné hranice nemá. Dočteme se v ní tedy i o okolních obcích,“ informuje vedoucí staroměstského kulturního zařízení Alena Windová.

V knize najdou čtenáři na příklad informace o městském znaku, pečetidlech, městských právech, o šlechtických rodech spojených se Staroměstskem, o počátcích hornictví a sklářství v regionu nebo o vybudování železnice a snahách prodloužit ji do Polska. Kniha bude běžně v prodeji v informačním centru. (ris)