Protikandidát Petr Božovský (ODS), který by naopak pravděpodobně potřebnou většinu hlasů získal, kandidaturu nepřijal. Další pokus o zvolení starosty, jeho zástupce a rady obce se bude ve Vikýřovicích konat v pondělí 29. listopadu v 17 hodin.

Dvě uskupení, která se po volbách ve Vikýřovicích dala dohromady, se do té doby budou snažit dohodnout. Jednu koalici tvoří občanští demokraté v čele ze Zdeňkou Riedlovou společně se třemi zvolenými kandidáty Za jednotu občanů a jedním křesťanským demokratem. O jednu osobu je početnější protistrana složená ze zbývajících nezávislých kandidátů a komunistů.

„Bohužel protistrana nebyla schopná ani měsíc od voleb navrhnout svého kandidáta na starostu. Ustavující zastupitelstvo se sice konalo v klidné atmosféře, ale vůbec se nehovořilo o volebních programech, což je škoda. Jednání se neslo v osobní rovině,“ sdělila Zdeňka Riedlová, která post starostky bude zastávat minimálně do dalšího ustavujícího zastupitelstva na sklonku listopadu.

Podle Petra Horáčka z koalice namířené proti občanským demokratům je brzká dohoda pravděpodobná.

„Udělali jsme ústupek a jako kandidáta na starostu navrhli Petra Božovského, protože Zdeňka Riedlová byla kvůli svým požadavkům pro nás neprůchodná. Požadovala například většinové zastoupení v radě,“ řekl Horáček.

Vikýřovice, kde žije více než 2100 obyvatel, nejsou jedinou obcí na Šumpersku, kde ustavující jednání zastupitelstva skončilo fiaskem. Starostu zatím nemá ani Zábřeh, kde se nově zvolení zastupitelé sešli minulý týden. Po půlhodince zasedání se zcela zaplněný sál kulturního domu s úžasem dozvěděl, že se starosta a rada volit nebude, protože se zastupitelé na nikom a na ničem neshodli, jak to již v Zábřeze bývá řadu let zvykem.

Komunální volby Šumpersko a Jesenicko 2010