Invalidní důchodkyně a zároveň podnikatelka ze Šumperku. Tvrdí, že na post hlavy státu jí nominovalo jednadvacet poslanců a deset senátorů, jejich podpisy stejně jako další zákonné podklady ale nedoložila.

Ústavní soud (ÚS) dosud obdržel šest podnětů souvisejících s prezidentskými volbami. „Zatím poslední stížnost na Silvestra podala Anna Kašná ze Šumperka, kterou ministerstvo vnitra nezaregistrovalo pro přímou volbu," potvrdil generální sekretář Ústavního soudu Tomáš Langášek.

Ústavní soud dosud o žádné ze stížností nerozhodl. V pátek bude o dalším postupu rokovat plénum, tedy sbor všech soudců.

Kašná se k vyřazení z přímé prezidentské volby vyjádřila i na svém facebookovém profilu. „Já jsem doložila veškeré listiny na hlavu státu, ale je tady jeden háček, zneužití mého elektronického podpisu na MVČR a tím nastaly neskonatelné problémy s doručováním, tento elektronický podpis byl zneužit již v roce 2009 včetně dokumentů, korupce ve všech směrech," napsala na sociální síti mimo jiné Kašná. Ve svém vyjádření si stěžuje také na korupci a vyjadřuje se k problematice ministerstva obrany. Prý by se tohoto rezortu byla schopná ujmout. „Funkci ministerstva obrany bych také zvládla, mám alespoň nějaké zkušenosti ohledně letadel a seskoků, které jsem provozovala od svých 14 let," uvedla na facebooku Anna Kašná.

Ze šesti stížností na prezidentské volby, je nejznámější a nejsledovanější protest  Tomia Okamury. Ten po odpočtu neplatných hlasů klesl pod zákonnou hranici 50 tisíc podpisů. Jeho stížnost je spojena s návrhem na odklad voleb a zrušení ústavní podmínky 50 tisíc podpůrných podpisů pro nezávislé kandidáty.

Další stížnosti podali Jiří Kesner z Kolína a někdejší disident Petr Cibulka, kteří chtěli kandidovat, ale nezískali dostatek podpisů. Na Ústavní soud se už v listopadu obrátil také aktivista Lukáš Kohout. Poukázal ve stížnosti na údajný zásah do práv advokátky Kláry Samkové. Ani Samkové vnitro neumožnilo kandidaturu, protože neměla dost podpisů. Stížnost podal také Zbyšek Dřevojan ze Znojma. Domáhá se přezkoumání právní úpravy přímé volby.

První kolo voleb je naplánováno na 11. a 12. ledna, není ale jisté, zda Ústavní soud stihne do té doby stížnosti projednat. V pravomocech soudu je také odklad voleb.

Kdo je Anna Kašná?

close Anna Kašná ze Šumperku. zoom_in Magistra práva ze Šumperku, provozovatelka poradenství v oblasti zahraničního obchodu, členka koruny České. Mimo jiné ve volební stížnosti uvedla, že byly její majetky údajně tunelovány, byla účastníkem restitučních a dalších sporů a po autonehodě je odkázána na invalidní vozík. Na svém facebookovém profilu sdělila, že je všestranného zaměření, zajímá ji střelba, letectví, návrhy kostýmů a interiérů.