KDU-ČSL získala v zastupitelstvu sedm mandátů, o tři méně než v předchozím volebním období.

„Je vidět, že v Zábřeze máme ze strany voličů dlouhodobou podporu přes několik volebních období. Celkově mají vládní strany pokles všechny. Opozici se podařilo udělat z komunálních voleb referendum o vládě,“ řekl starosta Zábřehu František John.

Lídr kandidátky ANO 2011 a nezávislých Petr Krmela vidí volební zisk svého uskupení velmi pozitivně.

„Původně jsme měli tři mandáty, teď máme sedm. Je to velké posílení, jsem za to velmi rád. A jsem rád, že je poměr sil daleko vyrovnanější, než byl dříve,“ řekl Petr Krmela.

I přes změněné podíly mandátů mezi jednotlivými uskupeními to v Zábřehu na změnu radniční koalice nevypadá. Současný trojlístek KDU-ČSL, Nezávislá volba a STAN poskládá většinu i po volbách.

„Koaliční spolupráce se nám osvědčila. Jako vítěz budeme mít v pondělí jednání, ale zatím to vypadá že bychom se stávajícími koaličními partnery chtěli vytvořit funkční koalici na další roky. Myslím, že tato domluva je velmi reálná,“ řekl starosta John.

Že zřejmě koalici sestavovat nebude, si je hnutí ANO v Zábřehu vědomo.

„Upřímně si myslím, že i když máme KDU-ČSL po sedmi mandátech, jejich stávající partneři je opět podpoří. Bude to směřovat asi tímto směrem,“ konstatoval Petr Krmela.