„Kraj s námi na základě udání anonyma zahájil minulý týden správní řízení. Sbírka bude zastavená k jednatřicátému srpnu a kraj rozhodne, na co vybrané peníze poputují,“ potvrdil informaci místostarosta Jeseníku Vladimír Cupal (nez.).

Termín ukončení i přes prohřešek ponechal kraj stejný, jako od počátku deklarovalo město, tedy jednatřicátého srpna.

Město Jeseník si problémy vysloužilo za to, že přibližně s týdenním zpožděním poslalo na kraj oznámení o založení sbírky.

„V prvních dnech po povodních se na nás obracela řada osob a firem, které nabízely pomoc. My jsme chtěli jednat rychle, proto jsme založili konto a pak teprve vše vyřizovali na kraji. V té době jsme nevěděli, kde nám hlava stojí, to nás ale neomlouvá,“ uznal chybu starosta Jeseníku Petr Procházka (ODS).

Do poslední chvíle věřil, že kraj jeho odůvodnění pochopí a přistoupí ke spíše symbolické pokutě.

„Krajský úřad celou věc ze zákona musel řešit. Byli jsme si vědomi, že účel sbírky je v souladu se zákonem, pouze nebyly dodrženy některé formální náležitosti. Proto bylo rozhodnuto o udělení symbolické pokuty ve výši jeden tisíc korun,“ uvedl tiskový mluvčí Olomouckého kraje Ivo Heger.

Zároveň úřad vydal rozhodnutí, podle něhož si město peníze získané sbírkou může ponechat a využít je k pomoci lidem postiženým červnovými povodněmi.

„Jeseník se vzdal práva na odvolání a celou věc proto považujeme za uzavřenou,“ dodal Heger.

Na povodňovém kontě, které město založilo krátce po ničivé záplavě v červu, se k dnešnímu dni sešlo od dárců dvě stě tisíc korun.