„V úterý nás požádal ředitel nemocnice, zda bychom jim pomohli při zvládnutí náporu při testování lidí na Jesenicku. Nemocnice má velké problémy s personálním zabezpečením, protože má vysokou nemocnost zdravotnického personálu. Byli by velmi rádi, kdybychom jim poskytli dva až tři pracovníky, kteří by pomohli s administrativou při odběru vzorků,“ řekla starostka Jeseníku Zdeňka Blišťanová.

Pracovníci města by měli u testů vypomáhat 21. až 23. prosince, poté mezi 28. a 31. prosincem a v pracovní dny v lednu.

„Nemocnice chtěla, aby tam naši lidé byli od desíti do patnácti hodin s tím, že si je zaučí. Nechce odborný personál vytěžovat administrativní prací, chce jej mít v provozu. Bereme to jako krizovou situaci. I pro nás je důležité, aby testování běželo,“ dodala starostka Blišťanová.

Ačkoli se do dobrovolného antigenního testování na Šumpersku a Jesenicku zapojilo i několik praktických lékařů a ambulantních specialistů, většina zátěže stojí na nemocnicích v Šumperku a Jeseníku.

Mezi lidmi je o testování zájem, nemocnice dle svých možností průběžně přidávají termíny testování.

Ta šumperská měla ke středečnímu večeru první volné termíny na úterý 29. prosince, jesenická na pondělí 28. prosince. 

Rezervační systém šumperské nemocnice

Rezervační systém jesenické nemocnice

Pomůžou i mobilní týmy

Novinkou jsou i mobilní testovací týmy, které vyšle do hůře dostupných částí regionu Olomoucký kraj ve spolupráci s Fakultní nemocnicí a Hasičským záchranným sborem. Lidé se mohou nechat vyšetřit antigenními testy přímo v místě, kde žijí - první je na řadě ve středu 16. prosince Konicko, následovat budou v rychlém sledu Jesenicko a Litovelsko. Odlehlejší lokality vytipoval kraj.

Testování u "svého" lékaře

Lidé se mohou kromě v nemocnicích a u mobilního týmu otestovat i u ambulancí zapojených do iniciativy Lékaři pomáhají Česku, v níž jsou zapojeni praktici, stomatologové a další ordinace. V Olomouckém kraji jich jsou více než tři desítky. Tady je SEZNAM.

Kdy bude výsledek a co s ním?

Antigenní testy na akutní infekci Covid-19 vyhodnocují vzorek odebraný výtěrem z nosohltanu. Výhodou je především rychlost, výsledek je známý už za přibližně 20 minut.

Je-li výsledek pozitivní u lidí s příznaky, je považován za potvrzenou nákazu. Pokud je pozitivní u lidí bez příznaků, je nutné jej potvrdit ještě PCR testem. Antigenní testy jsou hrazeny z veřejného zdravotního pojištění.