V šumperské nemocnici už mají bohužel podle dostupných informací plno do konce roku. První volný termín je nyní až středa 6. ledna.

Na Olomoucku nabízí možnost bezplatného antigenního testování olomoucká fakultní nemocnice, Vojenská nemocnice Olomouc a také Nemocnice Šternberk.

Přehled všech odběrových míst ZDE

Rezervační systém Nemocnice Šumperk

Rezervační systém Nemocnice Jeseník

V akci i mobilní tým

Do hůře dostupných částí regionu vyšle kraj ve spolupráci s Fakultní nemocnicí Olomouc a hasiči mobilní tým, který na místě umožní lidem zúčastnit se bezplatného vyšetření na Covid-19 antigenními testy.

Jako první je na řadě Konicko, kde se mobilní tým objeví už ve středu 16. prosince, a to v Komunitním centru ve Vrchlického ulici. Následovat budou Jesenicko a Litovelsko.

Rezervační systém pro testování prostřednictvím mobilního týmu naleznou zájemci na webu FN Olomouc.

Testování u "svého" lékaře

Lidé se mohou kromě v nemocnicích a u mobilního týmu otestovat i u ambulancí zapojených do iniciativy Lékaři pomáhají Česku, v níž jsou zapojeni praktici, stomatologové a další ordinace. V Olomouckém kraji jich jsou více než tři desítky. Tady je SEZNAM.

Kdy bude výsledek a co s ním?

Antigenní testy na akutní infekci Covid-19 vyhodnocují vzorek odebraný výtěrem z nosohltanu. Výhodou je především rychlost, výsledek je známý už za přibližně 20 minut.

Je-li výsledek pozitivní u lidí s příznaky, je považován za potvrzenou nákazu. Pokud je pozitivní u lidí bez příznaků, je nutné jej potvrdit ještě PCR testem. Antigenní testy jsou hrazeny z veřejného zdravotního pojištění.