„Projekt aquaparku jsem dlouhou dobu podporovala i proto, že alternativy plavání tady moc nejsou. Česká Ves je téměř před dožitím. Malé bazénky existují v lázních, v hotelu Helios, v Javorníku je školní bazén," konstatovala starostka Jeseníku Marie Fomiczewová.

Bez krytého koupání Jesenicko podle starostky zůstat nemůže. „Přiznám se, že nyní nevím, jak to zajistit," řekla Marie Fomiczewová.

Jediný krytý pětadvacetimetrový bazén v okrese Jeseník stojí v České Vsi. Je starý čtyřicet let a jeho provoz byl naplánován do poloviny příštího roku. Tehdy měl opotřebované zařízení nahradit moderní aquapark. Vidině brzkého konce bazénu jeho správci podřizovali všechny investice a opravy.

Pro letošní rok Česká Ves financování bazénu zajistila. O jeho budoucnosti budou muset představitelé obce jednat.

„Zavírali bychom ho neradi. Snažíme se jej provozovat ve stavu, v jakém je. Ale v dlouhodobějším horizontu to bez větších investic nepůjde," přiznal starosta České Vsi Petr Mudra.

Většina technologií bazénu pochází z doby jeho vzniku a potřebuje výměnu. To by umožnilo mimo jiné levnější provoz. Budovu je třeba zateplit, dnešním požadavkům nevyhovuje ani bazénová vana. Rekonstrukce by si vyžádala desítky milionů korun.

Obec prověřovala i možnost, že by bazén opravila za dotační peníze, které zbudou z nerealizovaného projektu aquaparku. Rozhodnutí Jeseníku o konci záměru stavby vodního světa však přišlo pro Českoveské pozdě. Příspěvky je třeba brzy vyčerpat. Je tak téměř jisté, že by opravu nebylo možné stihnout.

V lepším stavu není ani venkovní koupaliště v Jeseníku. Také zde se opravy v posledních letech omezily na nejnutnější údržbu. Aktuální studie, na kolik by vyšla nutná kompletní rekonstrukce koupaliště, neexistuje. Podle zhruba deset let starých materiálů by stála řádově desítky milionů korun.

„Celé těleso koupaliště je špatné. Není tam nic, co by před sebou mělo nějakou životnost. Ani technologie čištění, napouštění, ani opěrné zídky. Jednalo by se o téměř totální výstavbu nového zařízení," vyjádřil se loni v létě k možné rekonstrukci koupaliště ředitel Technických služeb Jeseník Jan Prejda.

Na místě jesenického koupaliště měl vyrůst aquapark. Jeho stavba by stála okolo dvou set milionů korun, další miliony by každoročně spolkl provoz.

Záměr ztroskotal na neochotě bank půjčit městu padesát milionů na výstavbu zařízení. Jiné možnosti získání peněz by pro město představovaly neúnosné riziko. Zastupitelé Jeseníku proto na návrh starostky rozhodli o ukončení projektu.

Kam si jít zaplavat, pokud zavře bazén v České Vsi?* Velké Losiny: V areálu lázní ve Velkých Losinách vzniká termální park. Bude disponovat několika vnitřními i venkovními bazény a wellness částí. Vodní plochy budou naplněny vodou z termálního pramene. Areál má přivítat hosty ještě letos. Vzdálenost od Jeseníku: 37 kilometrů
* Jarnoltowek (Polsko): Na dohled od Zlatých Hor se na polské straně hranic nachází rekreační středisko Max s krytým bazénem (8 krát 17 metrů), saunou a masážemi. Vzdálenost od Jeseníku: 25 km
* V regionu se nachází několik menších bazénů: v Javorníku, v hotelu Helios v Lipové-lázních nebo v lázních v Jeseníku