Lokalitu tvoří komplex šestadvaceti panelových domů podél ulic Husova, Seifertova, Zeyerova, Halasova a Bezručova. Žije v ní několik tisíc lidí. Architekti chtěli vytvořit její přirozené centrum. Náměstí se má stát z prostranství okolo prodejny potravin na Zeyerově ulici.

„V budoucnu by se zde mohly konat trhy, kulturní představení, má to být místo, kam si budou moci lidé sednout,“ řekl Vojtěch Luxemburk z ateliéru City Upgrade. Z navazující ulice Zeyerovy bude hlavní třída celého sídliště.

Na svahu v horní části sídliště má vzniknout odpočinkový park s procházkovým okruhem, stromy a hřišti pro děti i dospělé. Navržen je tu mimo jiné nový široký chodník.

„Měla by to být pěší magistrála. Jsou odtud krásné výhledy a cestu by si měl chodec užívat,“ řekla architektka Lucie Kadrmanová Chytilová.
Novou podobu má získat i doprava. Z ulic Zeyerova a Seifertova vzniknou zklidněné zóny, kde budou mít hlavní slovo chodci. Na celém sídlišti přibyde na deseti místech celkem 140 parkovacích stání.

Na veřejném projednání měli místní obyvatelé připomínky k zachování sáňkovacího kopce, umístění kontejnerů na odpad či dětských hřišť.

Nejvíc je však trápí dlouhodobá zanedbanost sídliště. Nepotěšila je tak informace, že definitivní podoby by mělo nabýt za dvě až tři desetiletí.

„Kdy se tu začne konečně něco dít? Patnáct let posloucháme sliby, jak město začne se sídlištěm něco dělat. Žiju tady padesát let a celou dobu jsou tu stejné chodníky. Staří lidé chodí raději po silnici, protože by si na nich zlomili nohy,“ řekla jedna z místních obyvatelek.

„Horizont dvaceti až třiceti let je nadsazený. Budeme se snažit začít co nejrychleji. Vím, že letos to nebude, nechci dávat plané sliby,“ reagovala starostka Jana Konvičková.

Sídliště Pod Chlumem je jedním ze dvou největších ve městě. Na sídlišti 9. května revitalizace již pokročila, samospráva žádá o dotaci na třetí etapu z pěti.