Dvousetkilovému zvonu během mše požehnal olomoucký arcibiskup Jan Graubner.

Nedělní slavností vyvrcholila snaha party zábřežských nadšenců o zhotovení díla, na které si v Česku troufne málokdo.

První myšlenky na ulití zvonu se mezi místními zvoníky objevily před dvěma desetiletími, seriózní snaha započala v říjnu 2011. Tehdy vyhlásili sbírku kovů, z jejíhož výtěžku financovali nákup potřebného materiálu.

Stovky dárců do ní věnovaly deset tun železa, 465 kilo hliníku, 334 kilogramů mědi, ale také mosaz, nerez, zinek či zlato. S výrobou licí formy nadšenci začali předloni na jaře, zvon zhotovili loni v listopadu. Mnoho práce pak zabralo cizelování odlitku.

„Je to něco nevídaného, co jste dokázali. Děkuji, že jste do toho šli a že jste to nevzdali," řekl při slavnostní bohoslužbě zábřežský děkan František Eliáš.

Po skončení bohoslužby se ke zvonu lidé doslova nahrnuli.

„Byl odlit v Zábřehu a o to víc je náš. Bylo vidět, že zvon je živou součástí místní komunity, že jej lidé berou za svůj," řekl František John, který jeho výrobu odborně vedl.

Silným zážitkem byla slavnost i pro jeho kolegy, kteří se na výrobě zvonu podíleli.

„Nepočítal jsem s tím, že přijde tolik lidí z celé republiky. Bylo vidět, že Zábřežané i lidé ze vzdálenějších míst jsou hrdí na to, že se něco takového podařilo," řekl František Friedl.

Hlas svatého Františka bude od 28. září znít z věže kostela svaté Barbory. Doplní zdejší soubor, z něhož už sto let zbývá pouze renesanční zvon svaté Barbory.