Stejně jako v předchozích letech by jako první mělo otevřít středisko v Branné. Jeho provozovatel počítá s tím, že se tak stane již v pátek příští týden.

„My už jsme připraveni od začátku listopadu, jen to zmáčkneme a jedeme. Počasí nám však dosud nepřálo. Čekáme však nyní mrazy, na víkend se chystáme spustit zasněžování. Sníh podle nás nepřijde, ten spadne v Čechách. Příští pátek bychom ale vleky podle mne už měli spustit a na víkend by se mělo u nás lyžovat," řekl ČTK zástupce střediska v Branné Rostislav Procházka.

Připraveni se sněhovými děly na svazích jsou i ostatní lyžařská střediska v Jeseníkách. „Jsme nachystaní, připraveni jsou lidi i čerpadla. Jakmile začne mrznout, zasněžování spustíme," uvedla zástupkyně areálu na Ramzové Karla Kubíčková.

Podle náčelníka jesenické horské služby Michala Klimeše se změny počasí budou snažit okamžitě využít i další lyžařská střediska v Jeseníkách. „Čekáme o víkendu, že areály začnou zasněžovat, týkat se to bude těch, kteří jsou na to připraveni. Například Paprsek i Dolní Morava avizují rozjezd sezony na 15. prosince. Budou si chtít udělat základ na Vánoce, nikdo neví, kolik přírodního sněhu napadne. Vánoce jsou pro střediska významným obdobím kvůli tržbám," řekl ČTK Klimeš.

Podle horských záchranářů rozjezd sněhových děl letos posunulo poměrně teplé podzimní počasí. Teploty se ještě dnes podle Klimeše na horách pohybují kolem pěti až šesti stupňů nad nulou i v 1000 metrech. V Jeseníkách jsou nyní deštivé přeháňky a fouká silný nárazový vítr.

První lyžařský vlek se loni rozjel v Jeseníkách 19. listopadu. V Branné na Šumpersku tehdy mohli nedočkaví lyžaři využít za snížené jízdné jednu ze tří tamních sjezdovek. Lyžařská sezona na horách skončila až na začátku dubna, lyžovalo se ještě o Velikonocích. Nejdéle vydržela v provozu střediska na Ovčárně, na Červenohorském sedle ale i v Petříkově.