VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ať žije KSČ! znělo v listopadu před divadlem

Šumperk – Některým lidem dodnes vrtá hlavou, proč veškeré dění po 17. listopadu nejen v Šumperku procházelo tak hladce. Proč komunisté nezasáhli?

16.11.2009
SDÍLEJ:

Listopad roku 1989 v ŠumperkuFoto: archiv

„Překvapilo mě, že neudeřili proti šumperským demonstracím. Musíme si uvědomit, že severní Morava byla velmi tvrdým stalinským jádrem v rámci tehdejší KSČ. A Šumperk byl jedním z opěrných bodů na mapě severomoravské KSČ. Vždyť i v době perestrojky jsme v Šumperku pořád měli sochu Stalina, což už tehdy bylo v prostředí zemí socialistického tábora cosi neslýchaného! Odstraněna byla až 29. listopadu 1989,“ uvedl Zdeněk Kašpar, který po listopadu na chvíli působil jako placený koordinátor Občanského fóra v Šumperku.

Jednou však soudruzi zřejmě seznali, že nejsou dost aktivní, a tak na jednu z demonstrací ještě před stále ještě zavřeným divadlem vyrazili s oblíbeným prvomájovým pokřikem: „Ať žije KSČ!“

„Všem nám trochu zatrnulo, protože to mělo přídech konfrontace, a přece jen to znělo trochu zlověstně. My netušili, zda někde nejsou nachystány Lidové milice, armáda nebo Veřejná bezpečnost. Jako moderátor jsem je napomenul, ať tam tak nehulákají, ale mají-li co říci, že dostanou slovo,“ vypráví Jaroslav Kopřiva, tehdy mluvčí OF v Šumperku, nyní náměstek ministra obrany.

To soudruhy trochu zaskočilo a po dohadování vylosovali člověka, který měl osvětlit pracujícímu lidu, jak se věci mají.

„Reakce lidí na nesmyslné fráze byla slušná, nicméně jasná a definitivní a komunistická bojůvka zmizela za chvíli za rohem v propadlišti dějin,“ vzpomíná s pobavením Kopřiva.

„Méně legrační bylo, když nám jeden chrabrý antikomunista nabídl, že nám s komanči pomůže. Prý se zrovna vrátil z vězení, ale se samopalem mu to vždy šlo. Poté, co jsme jej ujistili, že o takovou pomoc nestojíme, odcházel hrubě nespokojen se sametovostí revoluce,“ dodal Kopřiva.

Nakonec však proběhlo oficiální setkání se zástupci KSČ. První jednání se uskutečnilo v sobotu 25. 11. 1989. OF zastupovali Petr Schlemmer, Pavel Šafařík, Vladimír Vizina a Jan Havlíček.

„Poctěni důvěrou demonstrantů jsme chtěli hovořit osobně se soudruhem Aloisem Švédou, tehdejším obávaným šéfem okresních bolševiků, který byl dosazen odněkud od Ostravy. Nebyl přítomen, ale jinak tam i v sobotu bylo kompletní tehdejší komunistické vedení. Byli možná více vyděšení než my, ukazovali nám budovu včetně sklepů, aby nás přesvědčili, že tam nemají žádný luxus ani protiatomové kryty. Za OF jsme požadovali prostory k práci, možnost pořádat setkání v kulturáku, abychom nemuseli mrznout na ulici. Oni nám nic nemohli slíbit, protože jim prý prostory nepatřily. V podstatě jsme nic nedohodli, ale tvrdili nám, že v zájmu pokojného řešení vše projednají. Nakonec jsme časem získali prostory na Lužickosrbské. Víckrát jsme s komunisty nejednali, protože události šly tak rychle, že to ztratilo smysl,“ popsal schůzky Jan Havlíček.

Zážitky s komunisty popsal i Petr Opletal: „V úterý 21. listopadu jsem se vracel domů z demonstrace, kde jsem také vystupoval. U chodníku mi s autobusem zastavil tehdejší předseda závodní organizace KSČ a nabídl mi, že mě sveze. Po cestě mi sdělil, že kvůli vystoupení na demonstraci budu mít problémy, přijdu o práci a že bych měl přehodnotit svůj postoj k socialistickému zřízení. Obratem jsem mu odpověděl, že je mimo realitu a už to nebudou soudruzi, kdo rozhodují o mém životě. Se slovy: Ještě uvidíme, mě vysadil z autobusu. Druhý den byla schůze pracovníků ČSAD se mnou jako mluvčím OF. Tam jsem tohoto soudruha předsedu vyzval, aby zopakoval, co mi říkal. Nebožák byl bledý, klepaly se mu ruce a sdělil, že to rozhodně tak nemyslel,“ dodal Opletal.

Autor: Soňa Singerová

16.11.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Kdo bude zastupovat Olomoucký kraj ve Sněmovně
12

Toto jsou vaši noví poslanci z Olomouckého kraje

Sofie Drinková, 12. 10. 2017, Bruntál 
20

Nově narozená miminka na Šumpersku a Jesenicku, 42. týden 2017

AKTUALIZOVÁNO

Sever kraje ovládl Babiš a Okamura, třetí jsou komunisté

Drtivé vítězství hnutí ANO, výrazný úspěch SPD Tomia Okamury. Tak vypadají výsledky voleb do Poslanecké sněmovny na Šumpersku a Jesenicku. Po čtyřech letech bude mít region svého poslance.

Jak volila velká města v Olomouckém kraji? Na bedně se liší

Zatímco hnutí ANO jednoznačně triumfovalo i ve všech velkých městech Olomouckého kraje, na dalších příčkách už jsou mezi hlavními centry regionu rozdíly.

Co říkáte na výsledky voleb? Hlasujte

ANKETA / Slavíte, nebo zapíjíte děsivou realitu? Jak vás potěšily, či zklamaly výsledky voleb do Poslanecké sněmovny? Hlasujte v naší anketě.

Zase o gól, Draci těsně prohráli i ve Valašském Meziříčí

Také druhé utkání předposledního říjnového týdne skončilo pro šumperské hokejisty neúspěchem. A stejně jako ve středu na opavském ledě i v sobotu ve Valašském Meziříčí z toho byla těsná prohra 3:2.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení