Odchodem tajemníka Libora Látala končí personální audit, který na Městském úřadě v Jeseníku odstartoval v dubnu loňského roku. Odborníci z pražské firmy BNV Consulting objevili přezaměstnanost jednatřiceti míst. Z původních sto šedesáti zaměstnanců tak město podle auditorů živilo navíc přes jednu pětinu zaměstnanců.

Přestože se odbory ostře postavily proti výsledkům auditu, neuspěly. Jeseník jako první město v republice respektoval doporučení stoprocentně.

„Tajemník rezignoval na svou funkci a dal výpověď. Fyzicky na našem úřadě končí devětadvacátého dubna,“ prozradil starosta Jeseníku Petr Procházka (ODS) termín odchodu muže, který podle auditorů nevykonával svou práci dobře.

Dohoda na odchodu mezi Látalem a městem trvala několik měsíců. Tento post totiž nepodléhá organizačním změnám, které jesenická radnice odstartovala. Tajemníkovi nemohli dát výpověď a propustit jej jako řadového úředníka. Řešením bylo pouze odvolání, ale pro tento krok by musela mít radnice vážné důvody. Závažných chyb, které by vedly k jeho odvolání, se však Libor Látal nedopustil.

Za Látala je už vytipovaná náhrada

Vedení radnice hledalove vlastních řadách. Nabídku přijal vedoucí informačního systému Petr Mudra, který bude do vyhlášení a následného jmenování vítěze výběrového řízení tajemníka zastupovat.

„Pokud máme schopné lidi uvnitř, dáme jim šanci. Navíc sám bude mít šanci si vyzkoušet, co tato práce obnáší,“ řekl místostarosta Jeseníku Vladimír Cupal (nez.), který nezastírá, že by úřad raději svěřil domácímu kandidátovi. „Přijmout do vrcholné funkce člověka zvenčí je problém. Nezná lidi ani chod úřadu,“ řekl Cupal.

Kdy bude mít Městský úřad v Jeseníku oficiálně jmenovaného tajemníka, je prozatím otázkou. „Nechceme spěchat. Je to strategické místo. Snad do poloviny roku,“ řekl starosta Procházka.

Nové vedení města přebíralo úřad po říjnových volbách v roce 2006 s přesvědčením, že je v Jeseníku přeúředníkováno. Personální audit, který začal v dubnu loňského roku, zjistil jednatřicet nadbytečných míst, odhalil však i neschopné vedoucí. Vedení jesenické radnice se rozhodlo stoprocentně respektovat doporučení auditorů.

Radnice výrazně ušetří

Podle odborníků tak město ušetří ročně jen na platech více jak deset milionů korun. Po doporučení auditorů například radnice nechala sloučit odbory investic, majetku a výstavby a územního plánování pod jeden. Stav úředníků v těchto úsecích se tak snížil ze šestadvaceti na devatenáct.

Změny se dotkly i dalších. Čtyři lidi propustilo město z odboru životního prostředí. O čtyři a půl místa se snížil počet úředníků na sociálním odboru a zpět už radnice nepřijala ani ženy z mateřské dovolené. Z odboru vnitřních věcí odešli tři lidé, stejně jako ze živnostenského a z odboru dopravy. Po dvou tabulkových místech ubylo na správním a na finančním odboru.

Audit se mnoha lidem nezamlouval

Audit vyvolal v řadách zaměstnanců pořádnou bouři. Nikdo si nebyl jistý místem. Deset osob dokonce tlak nevydrželo a sami podali výpovědi. „V takové atmosféře se pracovat nedalo. Jeden měl strach z druhého. Když jsem dostala nabídku na jinou práci, neváhala jsem,“ svěřila se jedna z bývalých zaměstnankyň.

Kroky radnice ostře kritizovala opoziční ČSSD. Podle jejich členů šlo o politickou objednávku. „Personální úspory nebyly hlavním záměrem auditu. Tím bylo odstranění nepohodlných lidí,“ je od počátku přesvědčený bývalý starosta Jeseníku, předseda okresní ČSSD a poslanec Jiří Krátký.

Proti auditu se ostře postavili i odboráři. „Ve zprávě chybí zdůvodnění, jak auditoři přišli ke svým výsledkům. Nehovořili se zaměstnanci a pořádně ani s vedoucími, a pak řeknou, že jsou nepotřební?“ kritizovala výsledek zprávy předsedkyně Odborového svazu státních orgánů a organizací Alena Vondrová. Proti postupu města sepsala stížnosti, ale neuspěla. „Není podaná žádná žaloba, nevedeme ani žádný pracovně právní spor,“ informoval místostarosta Cupal.