Podle odborníků živí město o jednatřicet zaměstnanců víc, než musí. Kvůli neschopnosti přijdou o svá místa i vedoucí odborů.


„Okamžitě se dá uvolnit třiadvacet a půl místa a dlouhodobě, tedy do konce roku dalších sedm a půl míst,“ uvedla ředitelka pražské auditorské firmy BNV consulting Petra Barešová. K současnému stavu fungování úřadu se majitelka prestižní firmy staví negativně. Nedostatků objevili její lidé více než dost. Vyčíslená minimální úspora za mzdy je deset milionů za rok. „K tomu musíme připočítat pětatřicet procent na odvody na sociální a zdravotní pojištění. V této částce nejsou započítané ani režijní náklady,“ dodala Barešová.

Radním předložila návrh organizačních změn, kompletní výsledky auditu i jmenný seznam těch, kteří mají obdržet výpověď. „Rozhodli jsme se, že výsledek auditu budeme na sto procent respektovat,“ prohlásil starosta Jeseníku Petr Procházka (ODS). Prvních přibližně čtrnáct výpovědí vystaví město k poslednímu červnu. Další budou následovat. Už v pondělí se zaměstnanci města dozvědí, který z nich je na seznamu auditorů. Vedení radnice jména odmítá prozradit, ale Barešová naznačila, kde se má začít. „Úřad nebyl řízen koncepčně seshora,“ řekla ředitelka.


Z jejích slov vyplynulo, že by se město mělo rozloučit s tajemníkem Liborem Látalem. Následovat by jej měli i další vedoucí. „Určitě a je jich dost,“ prozradila Barešová. Na jejich místa už doporučili nástupce. Kvalitní lidé jsou prý mezi řadovými úředníky. Na úřadě je pořádně hustá atmosféra, zejména mezi zaměstnanci vyššího věku. „Nikdo neví, koho se to dotkne,“ řekl s obavami jeden z úředníků, který si přál zůstat v anonymitě. Například Marián Brabec strach nemá. „Proč bych se měl bát? Když o práci přijdu, najdu si novou,“ řekl s klidem.


Panice se na svém odboru majetku snaží bránit Milena Vrbková. „Lidi se snažím uklidňovat. Naše činnost je tak obsáhlá, že ji stěží zvládáme. Od prvního května jsme odbor posílili o dalšího člověka,“ sdělila Vrbková. Pro klid přitom nemá důvod. Její odbor zažije největší změny. Auditoři totiž navrhli sloučení odboru investic, územního plánování a majetku a výstavby pod jeden a snížení počtu zaměstnanců ze šestadvaceti na devatenáct.

Změny se dotknou i dalších odborů města. Čtyři lidi propustí město ze životního prostředí. O čtyři a půl místa se sníží počet úředníků na sociálním odboru a zpět na svá místa město nepřijme ani ženy po mateřské dovolené. Z odborů vnitřních věcí, živnostenského a dopravy odejde vždy po třech lidech. Po dvou tabulkových místech ubude na správním a na finančním odboru.