„Hledali jsme nejbližší možnou lokalitu. Fialova ulice, kde bude hlavní těžiště náhradního autobusového nádraží, byla jediným řešením,“ konstatoval projektant Luděk Cekr.

Už několik týdnů je na vozovce v obou ulicích připraveno žluté vodorovné dopravní značení. V Jeremenkově jsou vyznačena čtyři stání pro výstup cestujících, v sousední Fialově se nachází sedm stanovišť pro nastupování. Přestupy mezi autobusy lidé zvládnou do pěti minut, maximálně sedm minut by měl trvat přechod z vlakového nádraží. S delšími intervaly pro přestup nicméně počítají jízdní řády platné od půli prosince.

Kvůli velkému pohybu vozidel a lidí bude nutné omezit dopravu a parkování ve Fialově ulici. Ta bude po vjezd na parkoviště u domu kultury jednosměrná. Kromě autobusů a dopravní obsluhy do ní nebudou moci motoristé vjíždět. V ulici přitom sídlí několik lékařských ambulancí a firem.

close Schéma provizorního uspořádání autobusového nádraží. info Zdroj: Deník / Redakce zoom_in

Schéma provizorního uspořádání autobusového nádraží

Omezení budou znamenat komplikaci například pro Marii Burešovou, která chodí se dvěma dětmi do zdravotnického střediska. „Většinou parkujeme přímo před lékařským domem, hodně nám to ulehčí, když malého přenášíme v autosedačce. Takhle budeme muset hledat místo na parkování dál a obtížněji,“ poznamenala mladá matka.

V souvislosti s přemístěním autobusového nádraží nastanou i další úpravy. Podstatnou bude změna přednosti v jízdě na křižovatce u Komerční banky. Ulice Dr. E. Beneše se na přechodnou dobu stane hlavní silnicí. To si vyžádá i úpravyu tamních šikmých parkovacích stání na podélná.

Proměna v nový moderní terminál

Představitelé města žádají veřejnost o shovívavost a trpělivost.

„Cestující budou na místě informovat pracovníci ČSAD a po celou dobu změn zde bude přítomna městská policie, která bude asistovat a pomáhat chodcům i řidičům. Bude to náročné období. Odměnou bude nový moderní areál se sto dvaceti parkovacími místy, jenž lidem usnadní a zpříjemní život,“ uvedl starosta Tomáš Spurný.

Rekonstrukcí se celá lokalita autobusového nádraží společně s prostorem přednádraží promění v moderní dopravní terminál. Jeho součástí bude rozsáhlé parkoviště, odstavné plochy pro autobusy a cyklověž pro více než stovku kol.

close Provizorního uspořádání autobusového nádraží - odjezdy z jednotlivých stanovišť info Zdroj: Deník / Redakce zoom_in

Provizorního uspořádání autobusového nádraží - odjezdy

Na přestupním terminálu vzniknou nástupní ostrůvky s patnácti stanovišti pro autobusy veřejné linkové dopravy a jedno stanoviště pro linky MHD. Prostor bude bezbariérový a zabezpečený kamerovým systémem. Celé nádraží bude pokryto bezplatnou wifi sítí. Nová dvoupodlažní výpravní budova vyroste při Jesenické ulici v místě současného prostoru pro parkování autobusů. Přízemí bude sloužit cestujícím, ve druhém podlaží bude zázemí pro dopravce.

Poslední novinkou, kterou v říjnu odhlasovali šumperští zastupitelé, budou zelené střechy na zastávkách i výpravní budově. Součástí projektu je i záchytná jímka na dešťovou vodu.