Do změn v autobusové dopravě v Podesní se promítla elektrizace trati do Koutů. Zcela zrušena bude linka ze Šumperku na Červenohorské sedlo. Místo večerního spoje bude jezdit vlak, ranní víkendový spoj na Sedlo se stane součástí linky Šumperk – Jeseník.

Právě díky ní a lince z Velkých Losin zůstanou pro obyvatele Podesní i nadále přístupné rychlíky mezi Šumperkem a Brnem. Vlakové spoje na ně totiž v Šumperku nově nenavazují.

„Zrušených vlakových přípojů je škoda, cestování by bylo jednodušší. Alespoň, že zůstanou ty autobusy. Jinak by pro mě museli jezdit rodiče autem," uvažuje studentka Jana Králová.

Místo vlaků pojedou autobusy

Zcela jinak bude vypadat doprava v Sobotíně a okolí. Na sobotínské lokálce téměř zcela přestanou jezdit vlaky, které nahradí autobusy. Ty budou cestující svážet z Rudoltic nebo Vernířovic k vlakům v Petrově.

„Kromě přípojných autobusových spojů jsou vedeny i další autobusové spoje přímo až do Šumperku," informovala organizace KIDSOK, která má na starosti veřejnou dopravu v kraji.

Úpravy se týkají také linky ze Šumperku do Velkých Losin, větší či menší změny však postihnou téměř všechny linky v regionu.

V dálkové dopravě firma Arriva Morava pomůže studentům a dalším lidem, kteří cestují autobusem z Ostravska na Jesenicko. Poslední odpolední spoj jezdil tímto směrem již před čtvrtou hodinou a býval před víkendem pravidelně přeplněný.

„Proto Arriva zavádí nový podvečerní spoj s odjezdem z Ostravy v 17.20 hodin. V pátek tak nově pojedou z Ostravy do Jeseníku tři autobusy s odjezdy 13.30, 15.30 a 17.20 hodin," sdělila ředitelka firmy Arriva Morava Pavla Struhalová.