Peníze na provoz na celý příští rok má zajištěné z dotace od Olomouckého kraje.

„Je to poprvé, co jsme na konci roku klidní. Nestrachujeme se, kdy dojdou peníze z ministerstva, jestli uspějeme s projekty. Celý příští rok máme zajištěný,“ prohlásil s úlevou ředitel Azylového domu v Jeseníku Jan Zaoral.

Jesenické zařízení uspělo s žádostí o dotaci v individuálním projektu Olomouckého kraje a na rok a půl provozu získalo částku kolem tří milionů korun. Roční provoz azylového domu přitom přijde přibližně na čtyři a půl milionu korun.
Z dotace může vedení hradit provoz objektu, mzdy zaměstnanců, služby, odborné poradenství i drobné opravy.

„Kdybychom tyto peníze nedostali, bylo by nám hodně zle. Příští rok možná ještě hůř, protože situace v sociální sféře je špatná a finanční krize doléhá na všechny,“ řekl Zaoral.

Každý začátek nového roku byl pro klienty i zaměstnance jesenického azylového domu těžký. Často musel ředitel několik zaměstnanců propustit a zpět je přijmout až na konto azylového domu přišly peníze.

Těžká situace doléhala i na bezdomovce, kteří hledali útočiště v noclehárně a těšili se na stravu zdarma. Některé roky si nemohli ani osladit čaj.

„Nebylo ani na cukr. Chleba jsme jim mohli namazat jedině máslem a jeden rok jsme dokonce neměli na konci roku ani na máslo,“ popsal situaci Zaoral.

V předvánočním čase pomohlo jesenickým bezdomovcům sdružení, které azylovému domu darovalo sádlo a další výrobky ze zabijačky. „Mohli jsme tak dát klientům něco na přilepšenou,“ dodal Zaoral.