VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Bagry střídají v ulicích asfaltéři a dlaždiči

Šumpersko – S tím, jak projekt rekonstrukce kanalizace postupně směřuje k dokončení, začíná už také oprava ulic a chodníků plných výmolů a děr po výkopových pracích. Investor musí všechna místa, která poničila těžká technika, uvést do původního stavu. To znamená zaasfaltovat rýhy po výkopech nebo znovu položit dlažbu na chodnících.

20.8.2015
SDÍLEJ:

Zatímco v mnoha lokalitách v Zábřehu ještě pracují dělníci na výstavbě kanalizační sítě, v některých ulicích už se začínají opravovat silnice a chodníky a pokládat nový asfalt.Foto: DENÍK/Michal Krestýn

Celkem to představuje desítky kilometrů povrchů. „S kapacitou obaloven, technikou nebo dělníky by neměl být problém, vše je podchycené. Obnovu povrchů trochu komplikuje fakt, že města se snaží v návaznosti na tuto stavbu opravit rozkopané ulice kompletně, ale i to se daří řešit. Tu část, které se dotkla stavba, se podaří opravit včas," sdělil manažer projektu Jiří Vykydal.

Miliardová investice do rekonstrukce kanalizace spěje do finále

V Zábřehu bude město investovat do oprav chodníků a komunikací čtyřicet milionů korun. Peníze bude čerpat z úvěru i z rezervy rozpočtu.

„Chceme tuto stavbu využít jako příležitost k tomu, abychom ulice opravili kompletně. Vše se ale určitě nestihne udělat ještě letos. Rozhodování je těžké. Musíme vzít v potaz, jak moc byla daná ulice poničená výstavbou, jaká je tam frekvence aut i chodců a podle toho se rozhodovat, co opravíme letos a co až v příštím roce," řekl starosta Zábřehu František John.

Nových povrchů se dočkají ještě letos komunikace, které jsou ve vlastnictví kraje a slouží jako výpadovky z města. Jedná se o ulice Sušilovu, Jiráskovu, Dvorskou a Sokolskou. Kraj na to poskytl třiadvacet milionů korun.

KLIKNI NA MAPU, ZVĚTŠÍ SE Červenou barvou jsou na mapě označené ulice a úseky, kde je úplná uzavírka. Zeleně jsou vyznačená místa s jinými dopravními omezeními, jakými jsou například zúžená vozovka, omezená rychlost, nebo zákaz zastavení či stání.

grafika.Nový povrch už dostala část silnice na Skaličku od Rudolfova k zámečku nebo Třešňová ulice. Pracuje se také v lokalitě Trávník, v Alšově a Závořické ulici, v Ráječku nebo u bývalých kasáren.

„Vysoutěžili jsme zhotovitele na opravu silnic v hodnotě přibližně dvaceti milionů korun. Vybrali jsme tři firmy, které mezi sebou budou soutěžit o konkrétní ulice. Rozhodovat bude i cena," doplnil starosta John.

Naopak některé části města budou muset počkat do příštího roku. To se týká například dolního náměstí, které chce město kompletně zrevitalizovat. K jeho budoucí podobě se mohli v anketě vyjádřit i obyvatelé Zábřehu.

Jak se stavbou kanalizace, tak s opravou povrchů jsou spojené uzavírky, které velmi komplikují život řidičům. Na nějaké dopravní omezení v těchto dnech narazí prakticky v polovině zábřežských ulic.

Od pondělí 24. srpna se k tomu přidá uzavírka Sokolské ulice, která potrvá do pátku 29. srpna. Řidiči, kteří pojedou směrem na Štíty, Hoštejn nebo Drozdov, tak budou muset po objížďce. Ta povede přes Rovensko, Svébohov a Václavov do Růžového údolí. Dotkne se také provozu autobusových linek.

V Mohelnici začíná oprava ulic v těchto dnech. Celoplošně se budou asfaltovat ulice Stanislavova, Na Příkopech, Mlýnská, Masarykova, Boženy Němcové, Dolní a Horní Krčmy i silnice přes místní část Podolí. Nový povrch dostanou během podzimu i frekventované ulice Okružní a Olomoucká v úseku od elektrotechnické průmyslovky po křižovatku U Slunce.

Také tady je dopravní situace dost složitá. Například do centra Mohelnice se dá v těchto dnech dostat jedinou ulicí – Třebovskou přes nový rondel. Jeho dokončení bylo podmínkou pro uzavírku Olomoucké ulice, jinak by se nedalo do centra města projet vůbec.

V Šumperku se bude opravovat Temenická a také Vančurova ulice, které museli řidiči kvůli stavbě objíždět dlouhé měsíce. Rekonstrukce se má uskutečnit ještě letos. S opravami ulic dotčených stavbou počítají i Loštice a Hanušovice.

Autor: Michal Krestýn

20.8.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Kdo bude zastupovat Olomoucký kraj ve Sněmovně
12

Toto jsou vaši noví poslanci z Olomouckého kraje

Sofie Drinková, 12. 10. 2017, Bruntál 
20

Nově narozená miminka na Šumpersku a Jesenicku, 42. týden 2017

AKTUALIZOVÁNO

Sever kraje ovládl Babiš a Okamura, třetí jsou komunisté

Drtivé vítězství hnutí ANO, výrazný úspěch SPD Tomia Okamury. Tak vypadají výsledky voleb do Poslanecké sněmovny na Šumpersku a Jesenicku. Po čtyřech letech bude mít region svého poslance.

Jak volila velká města v Olomouckém kraji? Na bedně se liší

Zatímco hnutí ANO jednoznačně triumfovalo i ve všech velkých městech Olomouckého kraje, na dalších příčkách už jsou mezi hlavními centry regionu rozdíly.

Co říkáte na výsledky voleb? Hlasujte

ANKETA / Slavíte, nebo zapíjíte děsivou realitu? Jak vás potěšily, či zklamaly výsledky voleb do Poslanecké sněmovny? Hlasujte v naší anketě.

Zase o gól, Draci těsně prohráli i ve Valašském Meziříčí

Také druhé utkání předposledního říjnového týdne skončilo pro šumperské hokejisty neúspěchem. A stejně jako ve středu na opavském ledě i v sobotu ve Valašském Meziříčí z toho byla těsná prohra 3:2.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení