„Bankomat tady chybí. I výplata chodí na účet. Pro jakékoliv peníze musím jezdit do Jeseníku nebo Zlatých Hor. Sice cestu téměř vždy spojím s něčím dalším, ale je to zbytečná ztráta času,“ řekla Alena Lojdová z Mikulovic.

Při prvním jednání se radnice s ostravskou firmou Kingston Consultings nedohodla. Za instalaci bankomatu totiž společnost požadovala sedmaosmdesát tisíc korun a další desítky tisíc korun v případě, pokud Mikulovice nesplní požadovaný limit výběrů. Pro příhraniční obec byl tento požadavek neúnosný. Nyní se starosta pokouší dojednat novou dohodu.

„Když uhradíme instalační poplatek, tak tady chceme mít bankomat minimálně na tři roky bez toho, že by byla podmínka plnění výběrů,“ prohlásil starosta Mikulovic Ivan Dost (nez.).

„Jednat budeme i o tom, aby přístup k bankomatu byl možný kdykoliv. Zatím jsme měli jen nabídku mít jej umístěný uvnitř budovy, což by neplnilo svůj účel,“ řekl Dost.

Bankomat je pro Mikulovice důležitý. „Děláme to kvůli lidem. Většina zaměstnavatelů posílá plat přímo na konto, a když si lidé potřebují vybrat a pošta je zavřená, musejí vyjíždět,“ řekl starosta. Když už občané váží cestu do Jeseníku, rovnou si tam i nakoupí. Starosta je přesvědčen, že by část mzdy zejména za potraviny mohli jejich občané nechat v obci. Vyjít vstříc chtějí i turistům a Polákům, kteří do Mikulovic přijíždějí za nákupy, do restaurací i pro léky a nemají hotovost.