O bankomat dlouhodobě usilovali například v Ostružné. Obec má sto padesát trvalých obyvatel, v sezoně ale počet lidí až několikanásobně nabývá díky turistům, kteří do vesnice a místních částí Petříkov a Ramzová přijíždí na rekreaci.

„Bankomat tu určitě chyběl. Nejbližší je v Lipové a pak až v Jeseníku. Místní i turisté po něm volali. Třeba ve zdejším obchodě se platilo jen hotově a když lidé hotovost neměli, museli si ji jet vybrat do Lipové. To už si mohli nakoupit rovnou v Jeseníku,“ popsala jedna z místních rodaček.

Právě Ostružná je jednou z lokalit, kde nově fungují bankomaty sítě Euronet.

„Já jsem sháněl provozovatele bankomatu u různých bank. Poprvé jsem se na tuto možnost informoval někdy před dvanácti lety. Všechny banky mě odmítly. Naši hoteliéři museli hosty pro hotovost posílat do Lipové. Je dobře, že se bankomat v naší obci podařilo konečně zařídit,“ řekl starosta Ostružné Roman Roušal.

Ostružná za bankomat nic neplatí

Přístroj na vydávání peněz je v okně bývalé pošty instalován měsíc. Podle místních jej lidé hojně využívají. Za fungování bankomatu jeho provozovateli obec neplatí.

„My jim necháváme zadarmo prostor a platíme elektřinu. To ale není žádná velká spotřeba. Jen samotný bankomat, v noci tam ještě svítí vývěsní štít,“ popsal starosta Roušal.

Bankomaty stejné sítě fungují i v turistických centrech v Koutech a na Červenohorském sedle, dále pak v Mikulovicích. Ve všech případech museli lidé z těchto lokalit za výběrem hotovosti dojíždět více než deset kilometrů. V okrese byly dosud bankomaty jen v Jeseníku, Zlatých Horách, Javorníku a Lipové. Počet destinací, kde je možné vybrat peníze, se tak v regionu zdvojnásobil.

Přístroj nově i na Sedle

I na Červenohorském sedle funguje bankomat měsíc.

„Já jsem dlouhodobě bojoval o to, aby u nás byl. Komerční banky za ně ale chtěly obrovské poplatky, respektive se jim instalace bankomatu nevyplatila. Nyní se našla firma, která byla schopna ho tady nainstalovat,“ řekl vedoucí areálu Červenohorské sedlo Martin Dubský.

Před pěti lety, kdy na Sedle začal podnikat, byla poptávka mezi lidmi po bankomatu podstatně větší než nyní.

„My jsme mezitím koupili hotel, zařídili, že veškeré služby lidé mohou platit kartou. Ať koupi skipasu, wellness, zaplacení obědů. Zájem o bankomat klesá, ale všímám si, že u něj občas někdo stojí. Vnímám ho jako další službu navíc pro naše zákazníky,“ dodal.

Placení jen hotově? Využívá každý sedmý Čech

Ačkoli stále více lidí platí kartou či jiným způsobem elektronicky, výhradně hotovost či bankovní převod využíval loni podle výzkumu České bankovní asociace každý sedmý Čech. Oproti roku 2018 tento počet navíc vzrostl. Peněžní ústavy nicméně mívají bankomaty ve svých pobočkách, případně ve městech a obcích nad pět tisíc obyvatel. V menších sídlech však v Česku žije více než třetina lidí.

Za stejné peníze

Na menší obce se Euronet se svými přístroji nově zaměřuje.

„Výše poplatku za výběr se odvíjí od smluvních poplatků banky, kterou lidé mají. Výběr u nás je za stejných podmínek, jako z kteréhokoli bankomatu konkurenční banky,“ uvedl za Euronet Ondřej Kozák.