„Jsem tu od roku 2018 a nikdo si nikdy nestěžoval, že v pánských šatnách nemáme převlékárnu. Ona tam taky nikdy nebyla, jen v dámských. V knize stížností nemáme jediný zápis, ani personálu si nikdo nestěžoval. Kdyby se někdo z chlapů ozval, máme tu tři větší šatny pro děti ze škol. Určitě bychom jednu zapůjčili, aby se mohl převléct,“ řekl vedoucí bazénu v České Vsi Roman Michálek.

Reagoval tak na článek polského zpravodajského webu Nowa Trybuna Opolska o jiných standardech převlékání na bazénech v Česku a Polsku. Češi se na polských bazénech převlékají přímo v šatnách a nikoli v kabinkách za závěsem, čímž u místních vyvolávají rozpaky či pobouření.

„Bylo to pro mě překvapení, když jsem si to četl. Kamarádi si ze mě dělají srandu, že je to mezinárodní skandál. Čtyři české deníky tu zprávu otiskly a včera v rádiu nevysílali nic jiného, než jak jsou Poláci pobouřeni naší nahotou,“ usmál se vedoucí Michálek.

Ilustrační koláž
Naháči z Česka pohoršují na polských bazénech

Bazén v České Vsi navštěvuje řada Poláků. A to jak školní výcvikové kurzy z nedalekých Glucholaz, tak jednotlivci či rodiny.

„Celý pátek dopoledne tu máme základní školy z Polska. Je to pět skupin. V týdnu chodí návštěvníci z Glucholaz. Turistické kluby, cyklisté. Hodně tu chodil i starosta Glucholaz. Našemu bazénu fandí. Prošli si tam něčím podobným jako my, chtěli stavět bazén, nakonec jim to nedopadlo. Má permanentku, jen jsem ho už delší dobu neviděl,“ poznamenal Roman Michálek.

Dělají si, co chtějí

S dospělými návštěvníky z Polska na českoveském bazénu větší potíže nejsou. Jiná je však situace se školáky. Ti svou nevychovaností způsobují značné problémy.

„Učitelé nad nimi nedrží žádný dozor, k ničemu je nenutí, protože nesmí. Děcka si dělají, co chtějí. Máme tu s nimi obrovské problémy co se týká chování a vystupování. Když přijedou na bazén děcka z Mikulovic, učitelé je mají vydrezurované a děcka si nedovolí. U Poláků jen chybí, aby si zapálili v šatnách a bude to komplet, co všechno mají dovoleno,“ popsal rozdíly mezi českými a polskými účastníky plaveckých kurzů.

Plavecké kurzy školáků z Glucholaz jezdí na českoveský bazén asi dvě desítky let. Jednak vyplní volné „okno“ v pátek dopoledne, jednak jsou přínosem pro hospodaření bazénu, který se dlouhodobě potýká s provozní ztrátou.

„Spolupráce s nimi funguje už delší dobu, já jsem na ni navázal. Je to zásluha českých instruktorek, které je učí plavat. Naši učitelé plavání a pronájem bazénu vyjde polské školy levněji, než když si to samé pronajmou v Polsku,“ zmínil Roman Michálek.

Krytý bazén v České Vsi v padesátém roce svého provozu. Září 2021
Nejstarší bazén v ČR řeší závadu za závadou. Na dotaci Česká Ves nedosáhla

Zpravodajský portál Nowa Trybuna Opolska před několika dny informoval o upozornění psaném v češtině, které se objevilo na pokladně bazénu ve sportovním areálu Sójka v Prudniku. Návštěvníci z České republiky jsou v něm zdvořile žádáni, aby se převlékali v kabinkách za závěsy a ne v šatnách, protože to má negativní dopad mimo jiné na děti, které šatny rovněž užívají.

Na koupališti jsou sice oddělené šatny pro ženy a muže, ale pokud se návštěvníci převlékají ze spodního prádla do plavek, obvykle k tomu využívají kabinky se závěsy.

„Hosté z České republiky se převlékali v šatnách vedle skříněk, ne za závěsem,“ vysvětlila Małgorzata Halek-Malinowska, ředitelka Agentury sportu a akcí v Prudniku, která bazén provozuje.

„Nemáme oddělený prostor pro dospělé ani zónu pro saunu. Stejné šatny využívají i děti s rodiči nebo do plavecké školy, proto apelujeme na přizpůsobení se platným pravidlům,“ dodala.