Od začátku března je totiž vedoucím krytého bazénu. A nejméně jednou týdně si jde zaplavat do rybníka nebo na mohelnický bagr. Jaký je to pocit, když člověk vstoupí do vody o teplotě těsně nad nulou?
„Zpočátku vás to sevře, až máte problémy s dýcháním, organismus zažívá trochu šok. Pak vás voda vás přestane studit a máte pocit, že vás píchá tisíc jehliček. Nevíte, jestli je voda horká, nebo studená. To už je příjemné. Když jsem začínal, myslel jsem první půlminutu, že to nerozdýchám, dnes už celý proces adaptace trvá pár vteřin,“ popisuje pocity otužilce Milan Štencl.
„Celé je to adrenalin, kvůli kterému to také děláme. Člověk při tom zažívá velkou radost,“ dodává.
Adrenalin pokračuje i na suchu, když se prochladlé tělo snaží dostat chlad ven, ale brání mu v tom izolace oblečení.
Členem zábřežského plaveckého oddílu je Milan Štencl od sedmi let. Má za sebou více než roční působení v roli plaveckého instruktora v Austrálii i práci na Ostravsku, odkud se letos vrátil domů. Mezitím začal s letním dálkovým plaváním, kde se v Českém poháru probojoval ve své věkové kategorii na třetí místo.
„S kolegou Petrem Švorčíkem jsme pak hledali zase něco nového a před čtyřmi lety jsme přešli k zimnímu plavání,“ říká čtyřiatřicetiletý zábřežský otužilec.
Český pohár začíná v půlce října závodem v podzemní Punkvě, mediálně nejsledovanějším závodem je pak ten na Štěpána v Praze ve Vltavě. Při letošním mistrovství republiky v Brně uplaval Milan Štencl 750 metrů dlouhou trať v řece Svratce za 11.51 minuty. Voda měla 1,8 stupně Celsia, vzduch šest stupňů.
Tento druh sportu má ve městě kvalitní zastoupení: Sedmnáctiletá Denisa Haltmarová skončila letos na mistrovství republiky druhá mezi ženami a má našlápnuto k výhře v Českém poháru.
Plavce otužilce si člověk většinou představuje mírně obalené tukem, který je v ledové vodě ochrání. Milan Štencl té představě ovšem vůbec neodpovídá - je nápadně štíhlý. A jak se stát otužilcem?
„Prostě se v létě chodíte koupat a v září s tím nepřestanete. Aspoň jednou týdně vlezete na pár minut do studené vody a zaplavete si. Tělo si zvykne,“ popisuje zdánlivě jednoduchou cestu k otužileckému plavání šéf bazénu v Zábřehu.