Oba zákroky, které většina jejich kolegů nezažije během několika desetiletí služby, absolvovali mladí policisté před rokem a půl. 28. října 2022 vyjeli do sousedního obvodu na zdánlivě běžné narušení občanského soužití v bytovém domě ve Velkých Losinách. Na chodbě narazili na veliké kaluže krve a v patře našli neznámého ležícího člověka, nad kterým klečel asi stopadesátikilogramový muž.

Policisté muže marně vyzývali, aby svého jednání zanechal. Vtom zhaslo světlo a po rozsvícení se muž se železnou tyčí blížil k policistům a vykřikoval, aby jej zastřelili.

Bytovka ve Velkých Losinách, kde mělo v noci na pátek 28. října 2022 dojít k brutální vraždě 17 letého mladíka
Postřelený vrah z Losin zemřel. Apokalypsa, popisují policisté jeho běsnění

„Praporčík Piták mířil velmi přesně a muže, který nereagoval na výzvy, postupně trefil do obou paží. I přes tato zranění byla pacifikace téměř nemožná a pomohly až dorazivší posily,“ popsala policie na sociální síti Facebook. Pachatel při převozu do nemocnice zemřel na selhání organismu po silné intoxikaci.

Za pět dnů zadrželi dalšího vraha

Pouhých pět dní po této strašlivé události stejní dva policisté u jiného případu aktivně zareagovali na vyhlášené pátrání. Nakonec to byli opět oni dva, kterým se podařilo velmi rychle vypátrat nebezpečného pachatele podezřelého z pokusu dvojnásobné vraždy, kterého za použití hrozby střelnou zbraní zadrželi. To vše po předchozhím traumatizujícím zážitku.

Nůž, kterým 19letý mladík zaútočil na svého dědečka a jeho známého v Postřelmově
Hrůza v Postřelmově: mladík vraždy plánoval, jeho duševní stav vyvolává pochyby

„Praporčíci Filip Kříž a Martin Piták v obou případech správně zakročili a použili zbraň zcela přiměřeně okolnostem, což svědčí o jejich velmi vysoké profesionalitě při zadržení dvou vrahů,“ uvedla policie.

Muži byli za své činy oceněni. Loni v květnu si na Pražském hradě převzali ocenění za Čin roku v anketě Policista roku.

Za svou práci sklízí muži obdiv

„Házel jsem tehdy těmto klukům z okna klíč od vchodových dveří. Během chvilky se pak sjela další policejní auta a sanitka. K zásahu nejen těchto kluků ale všech ostatních zúčastněných hluboký respekt,“ okomentoval čin Luboš Drábek.