„Konečně máme schválený územní plán obce,“ oddychl si starosta Bělé pod Pradědem Miroslav Kružík. „Naším velkým problémem je, že obec leží na území Chráněné krajinné oblasti Jeseníky. Správa CHKO si během příprav dávala spoustu podmínek a jejich plnění dokončení územního plánu jen protahovalo,“ uvedl Kružík.

Dokument zdrželi i podnikatelé, kteří na radnici přicházeli s různými požadavky.

„U některých žádostí, které jsme chtěli zapracovat, jsme hned nenašli na úřadech shodu, takže vyjednávání zabralo dlouhou dobu. Ke každé požadované změně se musely vyjadřovat úřady, a to pokaždé znamenalo zpoždění o dva roky,“ vysvětlil Kružík.

Neustálé odklady schválení územního plánu mají pro Bělou pod Pradědem nevratné důsledky. Obec se mohla rozrůst o desítky mladých rodin, které v minulosti přicházely na úřad s žádostí o koupi stavební parcely.

Bělá totiž leží v těsném sousedství Jeseníku. Pro stavebníky je Bělá s mnohonásobně levnějšími pozemky lukrativní lokalitou. Radnice ale musela zájemce několik let odmítat a ani nyní jim prakticky nemá co nabídnout.

„Zhroutila se nám koncepce výstavby domů. Parcely od pozemkového fondu nám utekly pod rukama. Fond nám neumožnil bez schváleného územního plánu pozemky vykoupit a už je rozprodal zemědělskému družstvu,“ řekl starosta.

Zbyla jen jedna lokalita vhodná pro stavbu rodinných domů.

„V Adolfovicích je místo pro deset parcel. Zatím jde o ornou půdu, ale v územním plánu je zanesená jako lokalita pro zástavbu. Požádáme o dotace na inženýrské sítě a nabídneme parcely stavebníkům,“ řekl Kružík.