„Letos bychom měli na školu dostat devět milionů korun, což je zhruba polovina potřebných financí. Bohužel, stále tuto zprávu nemám z ministerstva financí potvrzenou. Jen doufám, že tyto peníze skutečně dostaneme,“ řekl starosta Bernartic Mojmír Michálek (ODS). Celková rekonstrukce budovy, která byla postavena na konci devatenáctého století si vyžádá devatenáct milionů korun.

„Na zahájení rekonstrukce čekáme jako na smilování, protože stav budovy nutně volá po opravách,“ řekla ředitelka školy Hana Palovčíková.

Na ministerstvu financí ale nemají pro Bernartice uspokojivou zprávu. „Bohužel, žádná dotace na letošní rok nebyla do Bernartic přidělena,“ zmařila naděje obce Zuzana Chocholová z tiskového oddělení ministerstva financí.

Po spoustě žádostí se obci podařilo v minulých letech získat ze státní kasy pro školu prostředky na vybudování tělocvičny a rekonstrukci kuchyně. Jinak je ve škole vše původní. Na miliony korun proto v Bernarticích netrpělivě čekají.

„Za sto let jsou stavební prvky opotřebované a narušené. Je nutné celou budovu kompletně opravit. Ve zdech a kolem podlah jsou praskliny,“ řekl starosta. Tím však nechce vyvolávat paniku. Jak zdůraznil, dětem rozhodně žádné nebezpečí v současné době nehrozí.

Podle projektu má škola zcela změnit svou tvář. V první řadě se ale výměny dočkají elektrické a vodovodní sítě. „Dále je potřeba opravit třídy, podlahy, stropy, okna. Na řadu přijde i střecha a fasáda. V půdním prostoru by mohly vzniknout kabinety a venku dětské hřiště,“ přiblížil rozsah prací starosta Michálek.