Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Bernartice už na katastrofu zapomínají. Nebo se snaží

Bernartice /ROZHOVOR+REPORTÁŽ/ – Opravený vodovod a kanalizace, fasáda školy září novotou, na mostě v centru obce jsou truhlíky s květinami. V Bernarticích je dva roky po katastrofální povodni vidět velký kus odvedené práce.

15.8.2011 2
SDÍLEJ:

Výstavba nových mostů v Bernarticích na JesenickuFoto: DENÍK/Petr Krňávek

„Pokud se vše povede, budeme mít letos základní dopravní infrastrukturu vyřešenou,“ říká starosta Bernartic Mojmír Michálek.

Při průjezdu Bernarticemi je vidět, že se na řadě míst pracuje. Co se nyní v obci opravuje?
Letos budeme opravovat deset mostů a lávek a tři úseky komunikací za zhruba sto deset milionů korun. Po povodni v obci zůstaly jen dva mosty, s opravami jsme ale nemohli začít ihned. Museli jsme udělat projekt, k tomu naběhly všechny úřední šimly. Potok přešel od vodohospodářské správy pod správu Povodí Odry. Loni si všechno předávaly a nikdo nechtěl o ničem rozhodnout. I proto jsme stavební povolení získali až letos. A peníze de facto také. Pokud se vše povede, budeme mít letos základní dopravní infrastrukturu vyřešenou.

V letošním roce by měly být povodňové škody víceméně odstraněny?
Řekněme ty hlavní. Obecní úřad jsme zatím ani neřešili, nechávám jej na konec. Kulturní dům musíme také dokončovat, základní školu doděláme letos. To, co je nejvíc potřebné k životu, ale bude fungovat.

Jaké byly celkové škody, které v obci povodeň napáchala?
Ve stovkách milionů. Nikdy jsem to nebyl schopen spočítat. Jen na obecním majetku se pohybovaly okolo sto padesáti milionů, investiční akce na potoce vykázaly sto milionů, silnice dalších sto. K tomu škody na majetcích občanů.

Jak jste se s tak velkými částkami vyrovnávali?
Je to dost problém. Část škod zaplatila pojišťovna. Co jsme měli pojištěné, plnila do 90 procent, desetiprocentní spoluúčast se vždy musí doplatit z obecního. Mosty, komunikace, vodovody nebo kanalizaci nám ale nikdo nepojistí.
Část financí nám daly fyzické osoby, obce, města a kraje. Na příspěvcích jsme získali asi patnáct milionů korun. Byla to pro nás obrovská pomoc, tyto peníze jsme mohli dávat na bezprostřední zásahy. Jen vyčištění naplavenin stálo sedm milionů korun, od státu jsme dostali milion a půl. Kdybychom ty peníze neměli, dnes je dnes na obecním úřadu cedulka: zavřeno, nejsou peníze.

Musela se obec zadlužit?
Po povodní zastupitelstvo rozhodlo, že jdeme do oprav, i kdybychom se měli zadlužit, protože vesnici obnovit musíme. Naštěstí se nám díky štědrosti dárců bez toho podařilo obejít.

Pokud se dobře pamatuji, velká voda si vyžádala strhnutí osmi domů…
Předpokládám, že ano. Já už na tyto věci také rád zapomínám. Pozitivní na tom je, že z těch stržených domů byly trvale obydlené jen dva. To byly nejbolestivější případy, lidem jsme zajistili obecní byty. Dnes jsou zabezpečeni. Jeden si postavil roubenku, chce se do ní na podzim stěhovat. Zbytek byly chalupy nebo nevyužívané objekty.

Odstěhoval se někdo po zkušenostech s povodní z obce?
Odstěhoval, ale nevím, jestli tu byla příčinná souvislost s povodní. Ti, kteří se odstěhovali, žili v nájemních bytech. Spíše tím řešili svou momentální situaci, že neměli kde bydlet. Drtivá většina lidí se po úvodním šoku vzpamatovala a začala si své domy spravovat. Z lidí, kteří v obci vlastnili dům, se neodstěhoval nikdo.

Jak pro vás bylo jako pro starostu obce období těsně po povodni náročné?
Z hlediska fyzického a psychického nepředstavitelně. Je to náhlý zlom. V pátek večer ještě máte vesnici v pořádku, v sobotu přijdete a vidíte, že vše, o co jste se spoustu let snažili, je za jednu noc pryč.

Těsně před katastrofou jste v obci opravili část silnic…
V roce 2007 zde byla menší voda. O rok později jsme obnovili všechny mosty a lávky, aby pár desítek let vydržely. Měli jsme základní infrastrukturu hotovou. Myslím, že vesnici jsme měli docela opravenou. Pak přišla povodeň a těch dvacet let práce, co jsme tu spolu (obrací se na místostarostu), bylo za jednu noc pryč. Jak jsme staří, tak jsme měli slzy v očích… A chtěli jsme zdrhnout (směje se).

Takže jste uvažovali, že se vzdáte pozice starosty?
To ne, ale jen pocítíte obrovský pocit zmaru. Je to jako kdybyste dostal celoživotní úspory a omylem je hodil do kamen. Ten pocit se dá těžko popsat a vysvětlovat. Nikomu to nepřeju, ale až to zažijete, budete vědět, jaké to je.

Před 14 dny hlásili meteorologové velké deště, měli jste obavy?
Měli, to víte. Opravujeme mosty, zasahuje se přitom do koryta potoka. Práce máme rozdělané a co kdyby přišla velká voda? (chvíle ticha). Ale naštěstí to dobře dopadlo, buďme optimisté.

Je nyní obec proti podobné katastrofě chráněna?
Jen ideově.

Co se tedy chystá?
Veškeré mosty obnovujeme tak, aby takovou katastrofu přežily. Ty hlavní se staví železobetonové. Abychom pak nestáli před problémem, jak k potřebným dopravit pomoc.

O stavbě hrází jste neuvažovali?
V obci jich moc udělat nemůžeme. Máme projekt na protipovodňové opatření nad obcí. V katastru Bukové (místní část Bernartic – pozn. red.) na náhorní rovině máme vymyšlený polosuchý poldr. Část vody zde bude stále a šest set tisíc kubíků by mělo sloužit jako zásobní prostor, kde by se příval vody pozdržel.
Mimo to zpracováváme studii protipovodňových opatření v zastavěné části obce. Domnívám se ale, že dojedeme k závěru, že pokud vodu nezachytíme nad obcí, mezi domy ji už neuregulujeme. Obec leží v údolí, vodu není možné přesměrovat jinam.

Kdy by se měl poldr začít stavět?
Pokud by prošla žádost o dotaci, tak příští rok. V roce 2013 by mohl být funkční.

Místo mostu vratká lávka. Tak se žije Marii Nováčkové

Půl metru široká lávka ze dvou dřevěných klád pobitých prkny. Jediná cesta, která ještě dva roky po ničivé povodni spojuje chalupu Marie Nováčkové v Bernarticích se světem.

„Pořád se tu žije dost těžko. Vybudovali jsme si provizorní mostek a chodíme po něm. Auto mám na druhé straně,“ ukazuje žena k silnici na druhém břehu potoka.

„Je to dost obtížné, hlavně v zimě. Sousedi musí přes tu lávku chodit také a to mají malé dítě. Ještě, že spolu dobře vycházíme a mohu ji používat i já,“ vysvětluje Nováčková a dodává, že lávka vede na pozemek u vedlejšího domu.

K chalupě paní Nováčkové vede cestička přes udržovanou zahrádku. Náhle však pečlivě sestřižený trávník končí. Široký pás štěrku a kamení sahá až k základům domu. „Když si představím, že tu byla pěkně osázená zahrádka. Za třicet let jsem si tu všechno napěstovala a těšila se z toho,“ vzpomíná majitelka chalupy.

Nechybělo ale mnoho a Marie Nováčková mohla přijít nejen o část zahrady, ale o celý dům. „To, co tu je teď, to je krása. Byla tu jáma, omítky otlučené, rok se to sušilo. Schody visely ve vzduchu, roh domu byl vymletý do hloubky jeden a půl metru. Nalil se tam celý domíchávač betonu,“ vzpomíná na dobu po povodni.

Domu číslo popisné 46 v Bernarticích - Bukové sahala voda po okna.

„Tady byla dřevěná stěna, museli jsme ji vyrvat ven,“ ukazuje interiér svého domu. Protože je chalupářka, neměla Marie Nováčková po povodni nárok na žádné odškodné. S opravami jí pomáhala rodina.

„Velký dík patří mým dětem, že mě nenechaly v žádném stresu,“ říká žena, které z tváře snad po celou dobu rozhovoru nemizí úsměv.

Marie Nováčková by se už brzy měla dočkat spojení svého pozemku se zbytkem světa. Na místě strženého mostu totiž stavbaři vybudovali pilíře pro nový.

„Čekám, až mi v chalupě udělají podlahu. Jen teď nevím, jestli ji mám přenosit přes provizorní lávku nebo počkat, až postaví nový most,“ uzavírá své úvahy nad betonovými základy nového mostu.

Autor: Petr Krňávek

15.8.2011 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Babí léto si o víkendu neužijeme, neděle proprší

Ilustrační foto.

Škola začala učit první včelaře, gymnázium láká na sportovní lezení

Živnostníci ze severu bodovali, nejvíc Blanka Poštulková z Loštic

Nejlepší živnostníci kraje žijí momentálně na Šumpersku a Jesenicku. Vyplývá to alespoň ze soutěže Česká spořitelna Živnostník roku 2017 Olomouckého kraje. Podnikatelé ze severu ovládli všechny tři vítězné pozice.

Novou dráhu na letišti vybudují až příští rok. Bude bezpečnější a méně hlučná

Nová moderní dráha na šumperském letišti začne sloužit až příští rok. Původně se měla pokládat ještě letos, ale radní soutěž na zhotovitele zrušili a vypíšou jí znovu.

Draci začali v Opavě dobře, potom ale nezvládli závěr

Zatímco v prvním vzájemném utkání proti opavskému Slezanu si Draci na své druholigové konto připsali jednoznačné vítězství, tentokrát neuspěli. Ve středečním duelu 12. kola těsně prohráli.

Sloučenou školu lidé nevzali za svou, usiluje o lepší pověst

Ani po více než deseti letech nevzala veřejnost ani učitelé sloučenou základní školu v Jeseníku za svou. Ukázala to nedávná analýza. Důsledkem může být, že velká část žáků při přestupu na druhý stupeň odchází do sousedních obcí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení