O půdu však radnice za nejasných okolností přišla.

„Po znárodnění připadly pozemky obci. Máme výpis z katastru nemovitostí, kde se píše, že od 31. prosince 1949 patří půda nám, ale v následujících letech je někdo z úřední knihy vyškrtl. Po roce 1990 je tedy obec zpět do svého majetku nezískala,“ popsal výsledky dosavadního pátrání starosta Bernartic Mojmír Michálek (ODS). Důvody, proč byly pozemky z knihy vyškrtnuty, jsou pro starostu záhadou. Vzdát se půdy však nehodlá. O pozemky je připraven bojovat. „Veškeré dokumenty má v rukou právník. Jsme povinni obecní majetek zachovávat a rozmnožovat,“ řekl Michálek.
Podivné okolnosti kolem bernartických pozemků připouští i vedoucí Pozemkového fondu v Jeseníku Darja Husovská. „V originále jsou Bernartice jako vlastníci vyškrtnuti. Nějaké parcely měla obec dostat jako náhradu,“ řekla Husovská.

„Je to možné, bude to předmětem soudu. Nikde neexistuje dokument, který by prokazoval, že stát od nás získal pozemky právoplatně na základě koupě,“ řekl Michálek. Jedině soud může spor kolem pozemků rozhodnout. Tuto informaci potvrdila i Husovská. „Obec musí podat žalobu o určení vlastnictví. My s ním nemůžeme sami nakládat. Je to státní majetek a v případě převodu bez určení soudu bychom se vystavili stíhání za neoprávněné nakládání se státním majetkem,“ dodala Husovská.