„Betlém tak bude mít čtyři krále. K těm biblickým přibude král z pověsti, která se odehrává na hradu Chropyně. Ječmínek mi dal nejvíc práce, protože jsem ho vyřezal vsedě na koni,“ řekl autor.
Jesličky v rohu místnosti už léta zaplňuje postavami, které mají nějaký vztah k městu a okolnímu regionu, případně k celé Moravě.

Například zápasník Frištenský měl za ženu dceru sládka z litovelského pivovaru. Figurka tedy drží pod paží dva pivní sudy. „Čestné občanství“ loštického betléma v tomto případě přijede při jeho otevření převzít praneteř slavného muže Zdeňka Frištenská, která žije v Litovli v domě svého předka, a dokonce v ulici nesoucí jeho jméno. „Nápad zaplnit betlém skutečnými postavami se mi velmi líbí, také figurka mého prastrýce se velmi povedla,“ řekla paní Zdeňka.

Tři z nových „občanů“ si mohou svou betlémskou podobu prohlédnout osobně. Každému z nich řezbář přidělil věc, která ho charakterizuje. Figurka předsedy loštického klubu chovatelů Josefa Prokopa nese v náručí králíka, divadelník Jan Weiser třímá divadelní masku a kufr s rekvizitami a známý mykolog Bronislav Hlůza, který se narodil v Lošticích a žije ve Šternberku, nese obří muchomůrku.

Při vyřezávání se řezbář snaží dát tvářím figurek skutečnou podobu podle fotografií. V betlému má dnes 148 figurek a shromažďuje taky jakýsi relikviář předmětů, které se k postavám váží. Například Josef Prokop mu věnoval včelí královnu zalitou ve slivovici.

O všech reálných postavách jesliček si mohou návštěvníci přečíst v katalogu přímo v řezbářově ateliéru a letos poprvé uslyší také zvukový doprovod. Šanci budou mít od 1. prosince až do 6. ledna, denně od 14 do 18 hodin.