V jižní části Hrubého Jeseníku patří lovecké chaty vesměs Lesům České republiky, Arcibiskupské lesy a statky Olomouc nabízí k pronájmu více než dvacítku chat v severní části Jeseníků a Rychlebských horách.

„Nějaké termíny na léto volné ještě jsou. Hlavně v Rychlebských horách a na Rejvízu. V polesí Rejvíz jsme spustili do pronájmu dvě nové chaty, Tetřeví a Cikánku,“ řekla mluvčí Arcibiskupských lesů a statků Olomouc Dagmar Obšilová.

Lovecké chaty si pronajímají zejména sportovci při přechodech přes hory a poté, pro někoho možná překvapivě, také rodiny s dětmi a dětské tábory.

Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé Stráně.
Atrakce kraje? Lákají Termály Losiny i Dlouhé stráně

„Děti pobyt na takové chatě učí, jak žít v souladu s přírodou, jak si uvařit čaj z vody ze studánky na kachlových kamnech. Na loveckých chatách není internet ani elektřina, pobyt je tam zážitkový,“ zmínila Dagmar Obšilová.

Lovecké chaty v Jeseníkách pochází často z období před první světovou válkou. V minulosti sloužily lovcům, dělníkům a jako sklady krmení pro zvěř. K přechodnému ubytování lesních dělníků a výkonu práva myslivosti slouží i dnes.

Akce Notování Zábřehem v Zábřehu.
Bude to velké, Zábřehem opět zazní filmová muzika

Chaty ve správě arcibiskupských lesů postupně prochází rekonstrukcí. Aktuálně například lovecká chata Podzámecká, která se nachází uprostřed lesů pod Zámeckým vrchem nedaleko Zlatých Hor.

Objekt z počátku minulého století se dočká nové střešní krytiny, podlahy i vnitřního vybavení.

,,Musíme vyměnit ztrouchnivělé střešní trámy a celou střešní krytinu. Z venkovních úprav budeme ještě ošetřovat dřevěné vnější obložení. Uvnitř bude potřeba obnovit podlahu, která je místy již ztrouchnivělá, a uděláme i nové vnitřní obložení. Nefunkční interiérové vybavení vyměníme za nové," popsal Ondřej Truneček, referent stavebních oprav a investic Arcibiskupských lesů a statků Olomouc.