„Původně jsme akci říkali Štědrovečerní makrely, protože jsme je pekli opravdu na Štědrý den, abychom doma nepřekáželi při přípravách. Pak jsme je ale přesunuli o den dříve, aby mohly přijít i naše ženy,“ vysvětluje hlava pořadatelské party Antonín Žváček.

S lety se postupně přidávali další přátelé a jejich známí, takže letos už rozlehlou zahradu zaplavily téměř dvě stovky lidí.

Čekalo na ně sto padesát makrel, padesát litrů svařáku, tři bečky piva, obří hrnec zelňačky, klobásy, slivovice a samozřejmě ohňostroj.

Nechyběl ani rozsvícený křišťálový lustr zavěšený na stromě, aby se každý pod ním mohl prolustrovat. Nově blikala nad jedním z přístavků velká skleněná koule se světýlky uvnitř.

„To je náš vlastní radar Antibrd. Stejně jako ten americký je i ten náš k ničemu. A vtip je i v tom, že naší ulici se odedávna říká Amérika,“ objasnil Žváček. Nově příchozím hrdě předváděl také Síň tradic Spolku drobných umělců, tedy party recesistů, která se schází od dob služby v Hradní stráži a v létě pořádá na Žváčkově zahradě vanosudové lázně.

Zastřešenou Síň tradic zdobí portréty členů namalované na opěradlech starých židlí a především pak starobylá kazatelna, z níž se při setkáních údajně pronášejí zásadní projevy.

Letošní Vánoční makrely poctila návštěvou i delegace Trávnického knížectví, tedy dalšího recesního spolku ze Zvole. Delegace i s knížetem přiťapkala blátem na běžkách a nad hlavou rozvinula transparent s nápisem: Z Trávnického knížectví přes severní pól do Amériky.