Až podmínky dovolí, bude se na horách udržovat téměř čtyři stovky kilometrů stop. To je zhruba stejná vzdálenost, jako ze Šumperku do Chebu. Úprava běžeckých tratí, kterou koordinuje Sdružení cestovního ruchu Jeseníky vyjde každou zimu na více než milion korun.

I pro letošní zimní sezonu se s touto částkou počítá, skládá se z dotací poskytnutých Olomouckým krajem, přispívají města i dalšími horské obce. Jeseníky bude letos brázdit čtrnáct strojů, většinou se jedná o rolby, v menší míře sněžné skútry.

„Jeseníky máme rozdělené do jedenácti sektorů a v nich smluvně zajišťujeme úpravu stop, starají se o ně provozovatelé lyžařských areálů, někdy obce či ubytovatelé. Tento systém se osvědčil. Podle dat ze Správy Chráněné krajinné oblasti Jeseníky do hor na běžky míří čím dále více lidí,“ vysvětlil David Kobza ze Sdružení cestovního ruchu Jeseníky.

S údržbou některých tras se ale už nepočítá, nacházejí v nižších polohách.

„Ze systému jsme je vyřadili, protože v minulých zimách byly prakticky bez sněhu,“ dodal David Kobza.

Velmi populární jsou například běžkařské cesty, které se nacházejí v okolí Paprsku, rolby je tam projíždějí o celkové délce kolem šedesáti kilometrů.

„Udržovat tratě o takové délce v perfektním stavu je poměrně náročné, jak technicky, tak finančně, ročně nás to stojí kolem tří set padesáti tisíc korun. Projetí zabere řadu hodin, pokud sněží, cesty pro běžkaře upravujeme rolbou čtyřikrát až pětkrát týdně,“ vysvětlil Miloslav Mika ze skiarepálu Paprsek. Aktuální stav běžeckých tras si již několik let lidé mohou hledat v různých internetových aplikacích.