VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Bezpečí cyklistů zvýší ještě letos kilometry nových stezek

Šumpersko – Několik kilometrů nových cyklostezek přibude letos na Šumpersku. Bezpečněji se dopravit do práce nebo do školy budou moci cyklisté, kteří dojíždějí do Šumperka z obcí na jih od města.

14.6.2014 18
SDÍLEJ:

Nová cyklostezka vyrůstá v Šumperku. Povede od zdejší základní umělecké školy do Dolních Studének.Foto: DENÍK/Michal Krestýn

Umožní jim to stezka, která povede ze Sudkova přes Dolní Studénky až ke kruhovému objezdu u základní umělecké školy v Šumperku.

Staví se i cyklostezka z Mohelnice do ŽádlovicDalší cyklostezka se staví v těchto dnech v Mohelnici. Povede z centra města směrem na Dolní Krčmy, kde se rozdělí na dvě větve. Jedna povede do mohelnické místní části Újezda.
Druhá bude pokračovat směrem na Dolní Válce a Horní Krčmy. Odtud povede po trase dnes už zaniklé silnice, která tudy kdysi vedla, do Žádlovic, místní části Loštic. Tam vyústí u restaurace Na Pešti.
„Práce mají být hotové už do konce července. Je to krátký termín, ale stavební firma říká, že ho stihne," řekl mohelnický radní Pavel Kuba, který je pověřený výkonem pravomocí starosty.
Tato cyklostezka ale bude mít význam spíše pro turisty, kteří směřují na Bouzovsko. „Pro místní je to pro každodenní dojíždění do práce přece jen zajížďka. Už ale připravujeme projekt na další cyklostezku do Mohelnice, která by měla být na dojíždění do zaměstnání vhodnější," uvedl už před časem starosta Loštic Ctirad Lolek.
Její výstavbě ale zatím brání nedořešený územní plán města. Zároveň v Lošticích chystají další cyklostezku, která má vést podél celé Olomoucké ulice a navázat na stezku do sousedního Palonína.
Výstavbu cyklostezky do Zábřeha plánuje i radnice v Leštině. Zde ale přípravy komplikují problémy s výkupem pozemků.

Tuto trasu využívají lidé z okolních obcí, ale také ze Zábřeha. Je to jediná spojnice dvou největších měst okresu, která vede po rovině, není zde takový provoz jako přes Bludov a navíc vede přímo k průmyslovým podnikům v jižní části města.

„Mezi Studénkami a Šumperkem jezdím v létě docela často do práce. Cyklostezku jednoznačně vítám. Nemusím se konečně vyhýbat autům, kterých po silnici jezdí hodně. Těším se, až ji prodlouží až do Sudkova. Jen je škoda, že nevede i přes vesnice," řekl Pavel Pospíšil ze Zábřeha.

Práce na výstavbě cyklostezky jsou v plném proudu. „Začínat bude za kruhovým objezdem v Žerotínově ulici, odkud povedou po obou stranách silnice pruhy vyhrazené pro cyklisty. Před světelnou křižovatkou skončí a budou pokračovat zase za ní směrem ke kolejím a pak k Parsu," sdělil místostarosta Šumperka Petr Suchomel.

Křižovatku u firmy Pars čeká kompletní rekonstrukce, která zcela změní její podobu. Přibudou zde přechodové ostrůvky pro chodce a změní se i přednost v jízdě. Hlavní silnice nově povede po Žerotínově ulici, Dolnostudénská ulice bude vedlejší.

„Dále budou pruhy po cyklisty pokračovat až k areálu ČSAD, kde bude směr ze Šumperka na Dolní Studénky převeden doleva na společnou komunikaci pro chodce a cyklisty," řekl Petr Suchomel.

Dělníci v těchto dnech pracují právě v tomto úseku od ČSAD k Bělidlu, kde se už budoucí podoba stezky začíná rýsovat. „Jdeme cestou, že v zastavěné části města se budují pruhy pro cyklisty a na jeho okrajích samostatné stezky. Se Správou silnic Olomouckého kraje jsme navíc dohodnutí, že udělá nový povrch v celé Žerotínově ulici," doplnil místostarosta Šumperka.

Na konci města stezka naváže na úsek, který byl dokončený už loni a vede přes řeku Desnou a Králec až do Dolních Studének. Vše má být hotové na přelomu srpna a září.

Město bude stát nová cyklostezka přibližně osmnáct milionů korun s daní z přidané hodnoty. Sedm milionů se mu podařilo získat na dotacích. Suma zahrnuje i polovinu ceny mostu přes řeku Desnou. Druhou polovinu hradily Dolní Studénky, protože řekou vede hranice katastrů.

V Dolních Studénkách dokončili svůj díl stezky už loni. „Investice nás přišla přibližně na deset milionů, z čehož tři čtvrtiny pokryla dotace. V současnosti se začíná pracovat na pokračování stezky směrem k Sudkovu. Začínat bude u autobusové zastávky u kostela," řekl starosta Dolních Studének Radim Sršeň.

V úseku mezi Dolními Studénkami a Sudkovem už se rýsuje trasa budoucí stezky. Ta povede po pravé straně silnice ve směru do Šumperka. Dělníci zde v minulých dnech udělali skrývku ornice.

V jednom místě před Dolními Studénkami ale bude na cyklostezce jakési esíčko. „Problém vznikl tím, že jeden z majitelů nám odmítl prodat pozemek. Jednání byla někdy složitá," uvedla starostka Sudkova Milena Sobotková.

Stezka bude asfaltová a bude mít i osvětlení. Zkolaudovaná musí být do konce září. Výstavba tohoto úseku má stát přibližně šest milionů korun. Čtyři a půl milionu se obcím podařilo získat z Evropské unie.

Autor: Michal Krestýn

14.6.2014 VSTUP DO DISKUSE 18
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Čtyřicet lidí hledalo nezvěstného pacienta

Ilustrační foto

Rozloučili jsme se

Koledy zněly z rozhledny, u kostela i v internátu

Zpěv koled zněl ve středu 13. prosince na osmnácti místech Šumperska a Jesenicka. Lidé si v rámci akce Česko zpívá koledy pořádané Deníkem přišli známé melodie zanotovat na rozhlednu, na náves nebo ke kostelu. Přidali se i středoškoláci na internátu.

Kouzelník Michal Zapletal: Rád si vychutnám reakce publika z první ruky

FOTOGALERIE / ROZHOVOR / Nepovažuje se za profesionála, i když to o něm mnozí říkají. „Vím, že jsou o hodně lepší kouzelníci,“ reaguje. Realitní makléř Michal Zapletal má netradičního koníčka – věnuje se mikromagii, tedy kouzlení a iluzím v bezprostřední blízkosti diváků.

Videosouhrn SPECIÁL: Česko zpívalo koledy. Podívejte se

Ve stejnou chvíli zpívalo neuvěřitelných 125 tisíc lidí po celé zemi stejné vánoční koledy. Přinášíme vám speciální vydání videosouhrnu, díky kterému budete moci nasát vánoční atmosféru z mnoha míst najednou.

Společné koledování v Šumperku pozlatil prach od Gotta

VIDEO, FOTOGALERIE / Do zpívání nejznámějších českých koled se na Šumpersku a Jesenicku zapojily stovky lidí.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT