„Výrobci přijeli z celé republiky a i letos nabídli široký sortiment. Samozřejmě zde prezentujeme také naše výrobky, o které je velký zájem," řekla Barbora Hernychová z marketingového oddělení společnosti PRO BIO ze Starého Města.

Dodala, že biopotraviny každým rokem nacházejí čím dál více příznivců, firmě PRO BIO každoročně stoupá obrat a také se zvyšuje počet zaměstnanců.

„Velký zájem je především o mouky, stále se snažíme přivádět na trh novinky, v poslední době se například jednalo o mouky z červené čočky a žlutého hrachu. Rozšiřujeme také řadu polotovarů o další sypké směsi na různé druhy chlebů. V nabídce máme zhruba čtrnáct set produktů, které všechny pocházejí z ekologického zemědělství," dodala Barbora Hernychová.

Tématem letošních Bioslavností byl chléb a víno, takže se do Starého Města přijeli prezentovat pekaři z širokého okolí. Mezi nimi byla také Jana Berková z Olomouce, která zde pokřtila svou Kváskovou kuchařku. V ní zájemci najdou řadu receptů na domácí chléb i další pečené dobroty.

„Lidé si pečou doma chléb poměrně často, zvláště, když se stále častěji hovoří o tom, co produkty z velkopekáren obsahují. V kuchařce jsem se své postupy snažila velmi podrobně popsat, takže každý se snadno zorientuje. První náklad knihy je sice rozprodaný, ale připravujeme dotisk," řekla Jana Berková.

U stánků bylo po celý živo, většina lidí odcházela s plnými taškami. Mnozí návštěvníci využili toho, že mohli nakoupit ve velkoskladu, kde produkty vyšly podstatně levněji než v prodejnách.

„Utratila jsem tu dost peněz hlavně za různé druhy biotěstovin, které nám všem chutnají. Přišli jsme jim na chuť před několika lety, stále ráda zkouším nové recepty," konstatovala," řekla Pavla Novotná, která se do Starého Města s rodinou vypravila z Lanškrouna.

Společnost PRO-BIO je první český výrobce biopotravin a jeden z největších současných zpracovatelů biosurovin u nás. Zároveň je největším zaměstnavatelem na Staroměstsku, ve firmě nyní pracuje sto dvacet lidí.

Ze skromných začátků se firma rozrostla o vlastní mlýn, balírnu, sklady, nyní se staví nová administrativní budova. Kromě toho, že se firma zabývá zpracováním a výrobou biopotravin rostlinného původu, zaměřuje se také na velkoobchodní prodej a distribuci bioproduktů do maloobchodů a obchodních řetězců v celé republice.

„Plánujeme také otevření své vlastní prodejny areálu naší firmy ve Starém Městě," dodala Barbora Hernychová.