„Jednám s levicovými stranami, jako jsou komunisté a Národní socialisté. Budu pokračovat v kontaktní kampani jako před prvním kolem. Budu objíždět obce, například v Jeseníku budu mít mítink na náměstí ve středu odpoledne," řekl Miloslav Vlček.

Zdeněk Brož, který první kolo o téměř tři procenta vyhrál, už dohodl podporu s ODS. Petr Procházka, který za ODS kandidoval a skončil čtvrtý, vydal leták, v němž vyzývá své příznivce, aby hlas dali Brožovi.

„Vím o jeho dlouholeté práci komunálního politika a jeho znalostech našeho regionu. Zaslouží si vaši podporu," oslovuje voliče Procházka.

Brož chce pokračovat v kampani - sází na osobní kontakt, inzerci a přelepky na plakátech, kde poděkuje svým voličům a vyzve je, aby znovu přišli k volbám.

Třetí František Mencner (KSČM) řekl, že jeho podporu ve druhém kole má sociální demokrat Miloslav Vlček. Na této podpoře se dohodly obě strany i na krajské úrovni. Voličům to sdělí prostřednictvím letáčků.

Většina ze šesti kandidátů, kteří pocházejí z regionu, suverénně vyhrála v obcích, kde bydlí. Ukazuje to, jak je důležité, aby voliči kandidáta znali. Nezávislý Jan Kubíček, který je starostou Janoušova, dostal ve své obci dokonce 68 procent hlasů- v reálu devatenáct z osmadvaceti.

Miloslav Vlček vyhrál ve Zlatých Horách, kde bydlí od května, ziskem 43 procent. Jana Němečková (TOP 09 a Starostové) byla suverénně první v Libině, kde je místostarostkou, Petr Procházka zase s přehledem vyhrál v domovském Jeseníku, kde býval starostou a dnes vede střední školu.

Ani Kubíček, ani Němečková neřekli, koho by ve druhém kole podpořili. „Nikdo se mnou o podpoře nejednal, takže nemám zájem sdělovat svůj názor," řekla Němečková. „Nechci nikoho upřednostnit, ať si voliči vyberou," řekl Kubíček.

Jaké mají Brož a Vlček šance? „Brož má výhodu velkého města, kde ho zná hodně lidí, voliči ho vnímají jako místní osobnost. A v Šumperku žije téměř polovina voličů z celého obvodu. Vlček je ale zase přijatelnější pro voliče KSČM, kteří mu nejspíš dají hlas," nastiňuje šance obou soupeřů politolog Masarykovy univerzity Stanislav Balík.

Ve druhém kole se bude volit v pátek 19. října od 14 do 22 hodin a v sobotu 20. října od 8 do 14 hodin. Volební místnosti jsou stejné jako v prvním kole a hlasovací lístky dostanou voliči až přímo ve volební místnosti.

Výsledek 1. kola senátních voleb

1. Zdeněk Brož, KDU-ČSL a Nez. volba, Šumperk, 25,51 %
2. Miloslav Vlček, ČSSD,  22,71 %
3. František Mencner, KSČM,  19,27 %
4. Petr Procházka, ODS,  15,09 %
5. Jan Kubíček, nez. kand., 9,10 %
6. Jana Němečková, TOP 09 a Starostové a nez., 6,17 %
7. Vilém Bruk, Národní socialisté - LEV 21. století, 1,33 %
8. Jiří Novák,  SUVERENITA - Blok Jany Bobošíkové, 0,80 %