Kotel je jen jednou z mála věcí, které volají po modernizaci. Na pořízení nového už obec peníze má, chybí ale prostředky na kotelnu, kterou by neohrožovala voda. Dalších patnáct milionů potřebuje škola na zateplení a dokončení rekonstrukce, která odstartovala už před šesti lety.

„Od nadace Člověk v tísni a od městské části Prahy 1 jsme po povodních dostali na nový kotel po dvou stech tisících. My přidáme dalších sto a můžeme jej koupit. Nechci ale hazardovat s penězi a dát kotel do sklepa, kde jej zase může zničit voda. Potřebujeme vybudovat samostatnou kotelnu nad úrovní terénu,“ vysvětlil starosta Vápenné Leoš Hannig (KDU-ČSL).

Systém vytápění na tuhá paliva chce starosta ve škole udržet, i když v půdních prostorech má podle projektu vzniknout plynová kotelna. V případě výpadku plynu a elektřiny by totiž budova sloužila pro krizové účely obyvatelům panelových domů.

Vápenná se pokouší získat ze státního rozpočtu na dokončení modernizace školy patnáct milionů korun.

„Podle energetického auditu škola potřebuje zateplit a na staré budově vyměnit okna. Tyto práce si vyžádají pět milionů korun,“ řekl starosta.

Dalších deset milionů korun spolkne dokončení podkroví v nové přístavbě školy.

„Tady by měly vzniknout ateliéry, školní družina, učebny, sociální zařízení a plynová kotelna,“ rozhlédl se Hannig v rozestavěných prostorech. „Loni se dělaly ve státních financích neskutečné škrty, ale doufám, že letos už uspějeme, protože dokončení oprav si z obecního rozpočtu dovolit nemůžeme,“ doplnil Hannig.

Ve Vápenné zahájili rekonstrukci školy už v roce 2004, kdy dostala obec patnáct milionů korun. Po delší přestávce sem přiteklo dalších sedm a půl milionů korun. Za tyto finance vyrostla vedle budovy školy nová přístavba, kam se přestěhoval celý první stupeň a všechny třídy jsou tak pod jednou střechou. Vznikla zde i ředitelna, sborovna, šatny a sociální zařízení.