Větrné elektrárny investor zamýšlí postavit mezi Brannou a Ostružnou v okolí Holého vrchu. Tubus s gondolou má mít výšku 149 metrů, lopatky dalších 75 metrů. Výkon každé z elektráren má být 6 megawatt.

Investorem je společnost Meridian - Nová energie. Jejím většinovým vlastníkem je německá firma Talis Projektmanagement - und Verwaltungs, menšinovým pak Meridian Neue Energien.

Větrná elekrárna na katastru Kobylé nad Vidnavkou.
Nové větrníky na Jesenicku: důkladnější posouzení netřeba, tvrdí kraj

„Anketu jsme spustili proto, abychom v zastupitelstvu měli podklad pro rozhodování. Je to výrazná akce a nechtěli jsme to rozhodnout jen v sedmi lidech,“ řekl starosta Branné Martin Alexa.

Lidé v anketě odpovídají na otázku, zda souhlasí s výstavbou větrných elektráren v okolí Holého vrchu v katastrálním území obce Branná.

Větrné elekrárny na katastru Kobylé nad Vidnavkou.
Jesenicko jako elektrárna severu? Přibýt mají další větrníky a solární parky

Anketa běží do konce listopadu. K 14. listopadu v ní hlasovalo přes dvě stě lidí, z toho zhruba osm desítek obyvatel obce. Zatímco tři čtvrtiny „Braňáků“ jsou pro, lidé, kteří v obci trvalé bydliště nemají, hlasovali drtivou většinou proti.

„Já osobně to jako zastupitel cítím tak, že zastupuji občany Branné a tato věc se týká primárně jich,“ poznamenal Martin Alexa.

Obec od investora dostala nabídku kompenzací. Část peněz by šla do obecního rozpočtu, část byla vyčíslena jako příspěvek na občana, který by měl být distribuován lidem v Branné. Nejblíže zamýšlené lokalitě elektrárny je však osada Kronfelzov spadající pod Šléglov.


Nahrává se anketa …

„Na veřejném jednání jsem se snažil projednat také kompenzaci pro lidi z Kronfelzova. Firma nabídla paušální taxu, ale nikoli na občana, nýbrž na stavební objekt,“ doplnil Martin Alexa.

Lidé z František, kterých je trvale žijících asi pětatřicet, chodili k referendu do Čachnova.
Větrné elektrárně dali lidé v Krouně zelenou. Dostanou za to levnější elektřinu

Zda budou branenští zastupitelé o elektrárnách jednat na svém nejbližším prosincovém zasedání, zatím není jasné. K uskutečnění záměru by však bylo každopádně nutné mimo jiné změnit územní plán.

Výstavbu dvou obdobně velkých věží plánovala firma VE Kobylá nad Vidnavkou na území stejnojmenné obce na Jesenicku. Krajský úřad nejprve letos v červnu rozhodl, že záměr nemá významný vliv na životní prostředí a nemusí se tak konat proces EIA. Proti tomu se odvolal spolek Silezika. Ministerstvo životního prostředí mu dalo za pravdu.

„Vzhledem k charakteru záměru, to je vybudování dvou větrných elektráren s výškou 230 metrů, krajský úřad rámci zjišťovacího řízení jednoznačně neprokázal, že záměr nemůže mít významný vliv na životní prostředí, konkrétně na krajinný ráz a ornitofaunu,“ uvedlo ministerstvo ve svém rozhodnutí.

K posouzení vlivu tohoto záměru na životní prostředí však nedojde. Řízení bylo ukončeno na podnět samotného investora.

Větrné elektrárny v Ostružné
Stará se o větrníky u Ostružné. "Je v tom i kus fandovství," říká Radek Kubinec

Plán postavit větrný park u Branné je v poslední době zatím poslední z řady obdobných záměrů v regionu. Na Jesenicku konsorcium investorů plánovalo postavit až dvanáct větrných a dvě fotovoltaické elektrárny na území čtyř obcí. Někde místní nejsou proti, jinde záměr odmítli v referendu.

Na Osoblažsku Firma RenoEnergie z Klimkovic zahájila stavbu dvou věží větrných elektráren, které i s rotorem přesáhnou výšku 130 metrů. Do provozu by měly být uvedeny na konci příštího roku.

U Dívčího Hradu začala výstavba dvou větrných elektráren. Lopatky rotoru dosáhnou až do 130 metrů. Investorem je firma RenoEnergie. Říjen 2023
Na Osoblažsku staví dvě větrné elektrárny. Vysoké budou přes 130 metrů

Větrná elektrárna o výšce zhruba dvě sta metrů má vyrůst na území obce Krouna v okrese Chrudim. V místním referendu s ní vyslovila souhlas většina hlasujících. Investorská firma nabízí Krouně do obecní pokladny ročně dva miliony korun. Zároveň obyvatelům přislíbila poskytovat levnější elektřinu. V průměru by měli ročně oproti současným účtům uspořit téměř dvanáct tisíc korun. Nabídka je na dvacet let.