Zázemí pro vodáky, cyklisty i pěší, kteří chtějí strávit dovolenou v přírodě, plánuje občanské sdružení Krásná Morava. V květnu 2011 otevře první čtyři kempy s přístavišti, největší z nich v Olomouci - Řepčíně.

Ve všech se turisté ubytují, ale také si půjčí lodě, kola, brusle nebo čtyřkolky a mohou vyrazit do okolí na výlet. Součástí ubytování bude kvalitní sociální zařízení, sportoviště, pódia pro koncerty i malá infocentra. Později přibudou i menší tábořiště. Celý projekt si vyžádá až čtyřicet milionů korun, patnácti miliony přispěje Evropská unie.

„Plánujeme, že z Moravy tak vznikne podobná vodácká tepna jako na Vltavě. Síť kempů umožní lidem nejenom řeku sjet, ale prožít na ní celou dovolenou. Zpřístupníme tak mimo jiné nepříliš navštěvovaný kout přírody v Litovelském Pomoraví,“ řekl předseda občanského sdružení Krásná Morava Jaromír Zavřel, který je zároveň iniciátorem projektu.

V Litovli a v Olomouci vzniknou velké kempy s místem pro karavany a šancí napojit se na elektřinu.

„Chceme, aby z tábořišť vzniklo nejenom sportovní, ale také kulturní místo. Například v Olomouci vybudujeme kemp s kapacitou přes tisíc lidí naproti hospodě U Travise, v nevyužívaném vojenském prostoru,“ objasnil Zavřel s tím, že z přístaviště se návštěvníci mohou vydat i na kratší výlety historickým centrem Olomouce.

Podle odborníka na cestovní ruch Tomio Okamury je na škodu celému regionu, když návštěvníci nemají možnost ubytovat se v přírodě. „Neexistuje tak alternativa nákladnému pobytu v hotelu či penzionu. Aby s nimi mohl kemp soupeřit, musí ale turistům nabídnout opravdu komfort,“ podotkl Okamura.

Dovolenou na řece Moravě si zájemci budou moci naplánovat on-line. Na webových stránkách zjistí obsazenost kempu, mohou si místo pro karavan či stan rezervovat, objednají si loď či kolo. V každém kempu bude recepce.

Projekt vítá i Správa CHKO Litovelské Pomoraví. Oceňuje, že se vodáci i pěší turisté dočkají kvalitního zázemí.

„Poslední roky se návštěvnost v oblasti stále zvyšuje. Projekt zamezí nelegálnímu kempování. Samozřejmě si budeme hlídat dodržování našich podmínek, aby nebyla ničena příroda,“ uvedl ředitel Správy CHKO Litovelské Pomoraví Michal Servus.

Nyní sjede Moravu za sezonu kolem tisíce lidí. Do budoucna plánuje sdružení jejich počet zvýšit až na sedmdesát tisíc.

Vodákům už slouží informační tabule

Šumperk - Zatímco projekt kempů je teprve na papíře, vodákům na horním toku Moravy už z velké části slouží informační systém, který připravilo a na své náklady vybudovalo sdružení Vodácká Morava ve spolupráci s půjčovnou lodí Tydra z Vikýřovic.

Projekt Vodácká stezka Morava spočívá v rozmístění 36 informačních tabulí, které upozorňují na nebezpečná či zajímavá místa a také na obce, kolem nichž vodáci proplouvají. První cedule už visí v Hanušovicích, poslední v Olomouci - Hejčíně. Některé ještě zbývá na trase osadit. Jsou zavěšeny nad řekou nebo na stromech, další jsou umístěny na stavbách u břehu.

„Žádná řeka s výjimkou Ohře zatím takové značení nemá. Na Ohři je 65 tabulí s podrobnými informacemi v několika jazycích. Naše značení je skromnější,“ řekl autor projektu Martin Linhard.

Stanislava Rybičková