Zábřežská pekárna Vašíček už má ve svém pořadníku na padesát zájemců o brigádu a žádné další nehledá, stejně tak mlékárna má na dlouhou dobu dopředu plno. Pokud by studenti chtěli sehnat brigádu v příštím roce, měli by se hlásit už od nového roku.

Mnohé firmy mají také seznamy studentů, kteří u nich pracovali již v předešlých letech a dávají jim ve výběru přednost, protože pak odpadá nutnost nové brigádníky zaučovat.

Dubická zemědělská má práci pro pět až deset lidí mladších osmnácti let, které potřebuje na pomocné práce na polích. „Jejich práce začíná už na počátku července v důsledku brzkých žní. O brigády je velký zájem a někteří studenti pracují už od loňska, musíme proto uchazeče odmítat. Pracují u nás také noví brigádníci. Když totiž dosáhnou ti stávající osmnácti let, jdou pracovat někam, kde mohou mít delší než šestihodinovou pracovní dobu a více si vydělají,“ řekla vedoucí personálního oddělení Dubické zemědělské Hana Sitová.

Pro studenty starší osmnácti let nabízí Dubická zemědělská volná místa při pomocných pracích na strojích při sklizni.

„Místa jsou ale většinou zaplněná studenty ze středního odborného učiliště, protože práci na poli mají zároveň jako součást své školní praxe,“ popsala situaci s brigádníky vedoucí personálního oddělení Dubické zemědělské Hana Sitová.

Další velké zemědělské družstvo na Šumpersku, Úsovsko v Klopině, má na prázdninový sběr kompotových višní stálých zájemců o brigádu také dostatek.

Nabídky volných míst Úsovsko vyvěšuje na pracovním úřadě a další lidé přicházejí z okruhu pravidelných brigádníků, kteří přivádějí své známé.

„Až teprve na podzim budeme potřebovat ke stávajícím dvaceti až třiceti lidem přidat další zaměstnance, protože nastane doba sklizně letních a zimních odrůd jablek,“ připomněl ředitel divize ovocnářství společnosti Úsovsko Dušan Sedláček.

Průměrná hodinová mzda se u pomocných prací pohybuje okolo padesáti korun na hodinu, případně brigádníci dostávají mzdu za množství odevzdaných plodin.